Gminy górnicze postawiły na Andrzeja Dudę

Autor: Agnieszka Widera-Ciochoń
Jak wynika z danych z blisko 100 proc obwodów głosowania, drugą turę wyborów prezydenckich wygrał Andrzej Duda. Za reelekcją obecnego prezydenta w większości opowiedziały się gminy górnicze.
Polityka energetyczna państwa, przyszłość kopalń, dekarbonizacja to tematy szczególnie istotne dla gmin górniczych, gdzie kopalnie stanowią główne zakłady pracy i centrum lokalnych łańcuchów dostaw.
Przypomnijmy, jak wynika z programu wyborczego Rafała Trzaskowskiego jest on m.in. zwolennikiem energetycznej rewolucji. - Nasza polityka w tym zakresie potrzebuje zmiany o 180 stopni. W następnych dekadach musimy przestawić całą polską gospodarkę na nowe tory, przejść z epoki węgla do epoki energii odnawialnej. Jeszcze szybciej musimy rozwiązać problem smogu, który co roku zabija 40 tysięcy Polek i Polaków - czytamy w programie Rafała Trzaskowskiego.
Pada w nim zresztą inna ważna deklaracja: o przyjęciu unijnego Zielonego Ładu dla Polski i rozpoczęcia stopniowego odchodzenia od węgla - najpóźniej do 2030 roku w ogrzewaniu domów i do 2040 roku w elektroenergetyce.
Ubiegający się o ponowny wybór Andrzej Duda deklarował w programie, że silna gospodarka i utrzymanie miejsc pracy są dla niego kluczowe. W kwestiach energetycznych zabrakło detali, choć prezydent przyznał, że państwo powinno starać się zmniejszać udział energii z węgla, w zamian inwestując w zieloną energię i budując farmy wiatrowe na Bałtyku.
Dodajmy jednak, że silną pozycję w górnictwie mają związki zawodowe i nie bez znaczenia dla środowiska górniczego było poparcie „Solidarności” dla Andrzeja Dudy udzielone już przed pierwszą turą wyborów.
Jak głosowali mieszkańcy gmin górniczych w drugiej turze wyborów? W blisko 65 proc. z nich wygrał Andrzej Duda.
Wzięliśmy pod uwagę 75 gmin w czterech województwach: śląskim, małopolskim, dolnośląskim i lubelskim.
W 48 gminach górniczych wyborcy zdecydowali się w większości poprzeć urzędującego prezydenta. W 14 z nich poparcie dla Andrzeja Dudy przekroczyło 65 proc. Najwyższe zaś było w gminach: Cyców (Lubelskie) - 77,38 proc., Mszana (Śląskie) - 74,54 proc. , Ludwin (Lubelskie) - 70,20 proc., Miedźna (Śląskie) 69,48 proc., Świerklany (Śląskie) - 67,66 proc.
Z kolei w 27 górniczych gminach zwyciężył Rafał Trzaskowski. Ale w żadnej z gmin górniczych poparcie dla niego nie przekroczyło 65 proc. Najwyższe wiceprzewodniczący PO uzyskał w gminach: Wojkowice (Śląskie) - 62,85 proc., Katowice - 61,53 proc., Czeladź (Śląskie) - 61,47 proc., Psary (Śląskie) - 61,34 proc., Gliwice (Śląskie) - 61,16 proc.