Rio Tinto chce przerabiać ciepło z kopalni na prąd

Adam Sofuł
Rio Tinto, drugi co do wielkości koncern górniczy na świecie, ogłosił, że oczekuje pomysłów rozwiązań, które przekształcają ciepło odpadowe z eksploatacji podziemnej w energię elektryczną do ponownego wykorzystania.
W komunikacie prasowym firma stwierdziła, że inicjatywa ta ma na celu drastyczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, aby mogła osiągnąć cel, jakim jest neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.
Początkowo projekt byłby realizowany w kopalni miedzi Resolution w Arizonie, której właścicielem jest Rio Tinto wraz z BHP. Jak tłumaczy koncern w komunikacie, Resolution to jedna z najgłębszych (nawet 2 km w głąb) i jedna z najgorętszych kopalni na świecie – na dolnych pokładach temperatura skał i otoczenia to ok. 80 stopni C, zaś wody – nawet 90 st. C.
 Rio Tinto poszukuje rozwiązań do wychwytywania i ponownego wykorzystania ciepła podziemnego, przyczyniając się do zasilania sprzętu chłodzącego. Rozwiązanie do wychwytywania i przekształcania tej energii cieplnej w energię elektryczną powinno być bezpieczne, przyjazne dla środowiska i opłacalne – czytamy w komunikacie Rio Tinto.
Koncern dodał, że urządzenie musi być łatwe do transportu pod ziemią.