Współpraca AGH z chińską uczelnią techniczną

Portal gospodarka i ludzie autor: BL

Zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zbuduje dom solarny w ramach konkursu Solar Decathlon China 2021. AGH będzie współpracować przy tym innowacyjnym projekcie z chińską uczelnią techniczną. Akademia jest pierwszą uczelnią z Polski biorącą udział w globalnej serii konkursów Solar Decathlon - poinformowała portal netTG.pl Natalia Bujak z Biura Prasowego AGH.
Wydział Energetyki i Paliw AGH został zaproszony do współpracy w konkursie przez China University of Mining and Technology, lidera projektu. Nadrzędnym celem badawczym zespołu z Akademii jest zaprojektowanie strony energetycznej domu. Dodatkowo AGH odpowiedzialna jest za poszukiwanie partnerów z jednostek badawczych, firm oraz osób związanych z nowoczesnym budownictwem, które chcą dołączyć do tego niecodziennego projektu. 
Głównym zadaniem w konkursie jest stworzenie od podstaw domu zasilanego całkowicie energią słoneczną. Jak wskazuje nazwa inicjatywy, jest to słoneczny dziesięciobój -gotowe budynki będą oceniane w 10 różnych kategoriach, takich jak: wydajność energetyczna, potencjał rynkowy czy wygoda oraz przyjazność środowisku. Kluczowe jest, by finalny obiekt był także funkcjonalny, przystępny finansowo oraz miał atrakcyjny design.
Naukowcy z AGH rozpoczynają właśnie pierwszy etap prac, czyli modelowanie i testowanie systemów energetycznych mających swoje zastosowanie w obiekcie. Projektują między innymi panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, układy dystrybucji ciepła i chłodu czy oświetlenia. Efektem końcowym ich prac ma być zoptymalizowany dom przyszłości, w którym jak najmniejszym kosztem możemy wytworzyć jak najwięcej energii.
Konkurs budowania domów solarnych odbywa się cyklicznie na sześciu kontynentach. Zespół z AGH bierze udział w edycji Solar Decathlon China 2021. Polsko-chińska ekipa będzie rywalizować z kilkunastoma innymi drużynami z całego świata. Domy zbudowane na konkurs finalnie staną w Chinach i będą służyć jako element kompleksu mieszkalnego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 r. w Pekinie. Budynki będą także laboratoriami i modelami do analizy w zakresie zrównoważonego rozwoju energetycznego.
Zespół z AGH liczy obecnie 9 osób i wciąż poszukuje chętnych do współpracy przy projekcie. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy pod adres: https://solardecathlon.pl.