Górnicze fuzje

Autor: JP
Koronawirus odcisnął się piętnem na transakcjach w branży górniczej. Wartość światowych transakcji
w branży górniczej (fuzji, przejęć i operacji pozyskiwania kapitału łącznie) spadła w drugim kwartale 2020 roku do 20,6 mld dolarów. To o 5,3 mld dolarów mniej niż kwartał wcześniej - podaje analityczna firma Global Data.
Fuzje i przejęcia spadły o 30,5 proc. (2,9 mld dolarów), a firmy pozyskały o 24,8 proc. mniej kapitału (3,7 mld dolarów). Za to transakcje kupna i sprzedaży aktywów wzrosły o 84,9 proc. (1,3 mld dolarów - pisze Vinneth Bajaj, analityk Global Data. Całkowita liczba transakcji kupna i sprzedaży aktywów wzrosła z 860 w I kwartale do 1411 w II kwartale.
Górniczym firmom udało się też zebrać więcej kapitału niż kwartał wcześniej (wzrost o 53,4 proc.). Za 90 proc. tych transakcji odpowiadają firmy z Kanady, Australii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Największą transakcją była emisja opiewających na 2,5 mld dolarów trzech serii obligacji przez koncern PT Indonesia Asahan Aluminium (potocznie zwany Inalum - red.). 60 proc. pozyskanych w ten sposób środków zostanie przeznaczone spłatę długów i na kupno 20 proc. akcji PT Vale Indonesia, a za pozostałą część koncern wykupi poprzednio wyemitowane serie obligacji.
Chilijski miedziowy gigant Codelco zebrał 800 mln dolarów, emitując obligacje z terminem wykupu w 2031 roku. Zamierza przeznaczyć je na spłatę zadłużenia i poprawę płynności finansowej.
Wydobywający złoto i miedź australijski Newcrest pozyskał 788 mld dolarów, z których 653 mln wydał na inwestycje w kopalnię złota Fruta del Norte w Ekwadorze, jedno z największych złóż tego metalu na świecie. Resztę pieniędzy przeznaczył na inwestycje w kopalniach Red Chris w Kanadzie i Haverion w zachodniej Australii.