Nie daj się nabrać na tani bon

Trybuna Górnicza  autor: Aldona Minorczyk-Cichy

Na bonach turystycznych przysługujących dzieciom
pobierającym 500+ próbują dorobić się oszuści. Na portalach ogłoszeniowych zaroiło się od ogłoszeń, których autorzy proponują odsprzedanie wartego 500 zł bonu za 300 lub 400 zł. Nie daj się nabrać! Bon można było aktywować już od 1 sierpnia. Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał ich 320 tys. o wartości ponad 272 mln zł.
– W internecie już pojawiły się pierwsze oferty oszustów, którzy próbują sprzedać bon. Tymczasem nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze – przypomina Polska Organizacja Turystyczna oraz ZUS.
Zasady wykorzystania bonu są proste. Można nim płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Jest ważny do 31 marca 2022 r. W założeniu ma wspomóc polską branżę turystyczną, która mocno ucierpiała zwłaszcza na początkowym etapie pandemii koronawirusa.
– Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione – przypomina Polska Organizacja Turystyczna i ZUS.
Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności za usługi na rzecz dziecka, na które tej osobie przyznano dodatek lub świadczenie wychowawcze (Rodzina 500 plus). Ponadto zgodnie z art. 5 ustawy bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.
– W internecie pojawiły się również oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego. Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takich usług – podkreśla Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy przy aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego, powinien kontaktować się z całodobową infolinią pod nr tel. 22 11 22 111 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pomoc w założeniu konta na PUE ZUS każdy zainteresowany uzyska też w każdej placówce ZUS – dodaje rzeczniczka.
Przypomina, że nie należy osobom trzecim udostępniać swojego loginu i hasła do PUE ZUS, bo są tam nasze ważne dane, np. na temat zgłoszenia do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach.
Realizacja bonu odbywa się przez platformę PUE ZUS. Nie trzeba składać wniosku. Przy aktywacji trzeba podać adres e-mail i nr telefonu komórkowego. Po aktywacji bonu, na e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności, przy użyciu którego będzie można płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.