Obudowy z Polski pojadą do Rosji

Autor: DM
 
Famur oraz Suek-Kuzbass podpisały umowy na dostawę 37
sekcji górniczej obudowy zmechanizowanej wraz ze sterowaniem, a także świadczeniem usług nadzoru nad montażem. Wartość umowy to około 30,4 mln zł.
Famur i kompania górnicza SUEK-Kuzbass współpracują od wielu lat.
W marcu jednak doszło do wstrzymania realizacji kontraktu ze względu na trudną sytuacje rynkową.
Grupa Famur dostarcza swoje maszyny i urządzenia do klientów w ponad 40 krajach na pięciu kontynentach, a udział eksportu w przychodach grupy to obecnie około 33 proc.
Famur dostarczy do rosyjskiej kopalni 7 Nojabria-Nowaja 37 sekcji górniczej obudowy zmechanizowanej o wartości 6,8 mln euro. Przedstawiciele spółki podkreślają, że zawarta w tej sprawie umowa ma szczególne znaczenie w obliczu kryzysu spotęgowanego pandemią koronawirusa.
Jak poinformowała Famur realizacja umowy będzie następować etapami zgodnie z terminami ustalonymi w harmonogramie. Zgodnie z dokumentami końcowy termin realizacji przypada na I kwartał przyszłego roku.
Famur i Suek-Kuzbass współpracują od wielu lat. Jednym z przedsięwzięć w ramach tej współpracy była wybrana w grudniu ubiegłego roku oferta Grupy Famur na dostawę łącznie 448 sekcji obudów zmechanizowanych dla dwóch rosyjskich kopalń: im. 7 Nojabria-Nowaja (213 sekcji) oraz im. W.D. Jalewskowo (235 sekcji). Dostawy, warte około 85 mln euro, miały być zrealizowane w tym roku.
Jednak w marcu realizacja tego kontraktu została wstrzymana. Rosyjski partner poinformował wówczas Famur o wymuszonym trudną sytuacją rynkową wstrzymaniu realizacji projektu na czas nieokreślony. W piśmie podkreślono, że w przypadku wznowienia projektu SUEK-Kuzbass niezwłocznie o tym poinformuje, a także "liczy na kontynuację dobrych, partnerskich relacji" z Famurem w przyszłości.
Grupa Famur dostarcza swoje maszyny i urządzenia do klientów w ponad 40 krajach na pięciu kontynentach, a udział eksportu w przychodach grupy to obecnie około 33 proc.
Suek, w skład którego wchodzi Suek-Kuzbass, to czołowy rosyjski koncern węglowy. W ubiegłym roku wyprodukował około 106,2 mln ton węgla. Z tego około 49,1 trafiło na eksport.  Firma ma swoich odbiorców w 48 państwach na świecie.
Suek zatrudnia 70 tys. pracowników.