Piotr Buchwald członkiem Komitetu Górnictwa PAN

18 grudnia 2020  Portal gospodarka i ludzie  autor: MD

Prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego dr inż. Piotr Buchwald został wybrany do Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk - poinformowały służby prasowe CSRG. 
 Wybory odbyły się 9 grudnia w czasie zdalnego posiedzenia Komitetu. W ich ramach wybierano dziesięciu członków z grona wybitnych ekspertów i osobowości z zakresu górnictwa.
Komitety PAN to ciała kolegialne Polskiej Akademii Nauk grupujące członków Akademii w obrębie określonej dyscypliny nauki lub dyscyplin pokrewnych i ułatwiające ich współpracę. Członkami komitetów naukowych PAN oprócz członków Akademii są wybitni naukowcy danej dyscypliny reprezentujący szkoły wyższe, placówki naukowe PAN, instytuty zaplecza naukowo-badawczego resortów oraz przedstawiciele innych instytucji i organizacji o charakterze gospodarczym i społecznym.
Na czele Komitetu Górnictwa stoi prof. Wacław Dziurzyński, a funkcję wiceprzewodniczących pełnią prof. Józef Dubiński i prof. Antoni Tajduś. 
Dr inż. Piotr Buchwald od 21 czerwca 2016 r. jest prezesem bytomskiej CSRG. Wcześniej był m.in. prezesem Wyższego Urzędu Górniczego. 
Ukończył studia na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jest także absolwentem studiów podyplomowych z zakresu aerologii górniczej i ratownictwa górniczego prowadzonych przez Politechnikę Śląską i AGH w Krakowie. W 2002 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w zakresie aerologii górniczej i bezpieczeństwa. W 2005 r. w Polskiej Fundacji Promocji Kadr ukończył Szkołę Menadżerów w zakresie zarządzania kopalniami i spółkami prawa handlowego w warunkach restrukturyzacji branży górniczej. Ukończył kurs w USA w zakresie bezpieczeństwa powszechnego i zarządzania antykryzysowego.
Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę zawodową w KWK Andaluzja, gdzie przez 16 lat pełnił kolejne stanowiska od nadgórnika do głównego inżyniera wentylacji. Od początku swojej kariery zawodowej, przez 21 lat związany był z ratownictwem górniczym. Dlatego też w 1997 r. przeszedł do pracy w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, pełniąc stanowiska kierownika pogotowia naczelnego inżyniera oraz dyrektora Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Zabrzu. W 2006 r. został powołany na stanowisko Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, które to pełnił do 2008 r.