Fatalna atmosfera wokół górnictwa

 Trybuna Górnicza  autor: KAJ

Początek roku to doskonały czas na podsumowanie minionych 12 miesięcy
i zaplanowanie nowego, nadchodzącego roku. Swoimi spostrzeżeniami podzielił się z portalem netTG.pl prof. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. 
Do najważniejszych wydarzeń minionego 2020 r. zaliczam z pewnością tragiczną sytuację w polskim górnictwie, a w szczególności w Polskiej Grupie Górniczej. Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej kształci studentów dla spółek i firm branży górniczej, dlatego bardzo mocno odczuliśmy problem nagonki na górnictwo.
Zawarte we wrześniu porozumienie pomiędzy przedstawicielami rządu a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym w sprawie transformacji polskiego górnictwa węgla kamiennego i likwidacji kopalń do 2049 r. sprawiło, że straciliśmy od razu kilkudziesięciu studentów. Młodzi ludzie zniechęcają się do studiowania na kierunkach górniczych, słuchając wciąż informacji o tym, że górnictwo staje się niepotrzebne polskiej gospodarce. Wypowiedzenie Polskiej Grupie Górniczej umowy na dostawy węgla przez Tauron jeszcze bardziej utrudni działalność PGG i przyspieszy likwidację kopalń.
Dostosowując się do sytuacji zewnętrznej, od października ub.r. pracujemy nad planami restrukturyzacji Wydziału, aby tworzyć nowe atrakcyjne kierunki, które przyciągną nowych studentów, zapewniając naszej kadrze dydaktyczno-naukowej obciążenie dydaktyczne na odpowiednim poziomie.