Kolejny wdrożeniowy doktorat górniczy pracownika PGG

Autor: JD
 
Drugą już rozprawę doktorską w dziedzinie górnictwa i geologii, w tzw. trybie wdrożeniowym,
w programie dla kadry inżynieryjno-technicznej Polskiej Grupy Górniczej (PGG) obronił w Głównym Instytucie Górnictwa (GIG) pracownik PGG Andrzej Słowik.
Dr inż. Andrzej Słowik jest szefem działu wentylacji Ruchu Jankowice w rybnickiej kopalni ROW.
Znajduje się w grupie ok. dwudziestu pracowników spółki, którzy podjęli studia podyplomowe w GIG i otworzyli przewody doktorskie w celu przeprowadzenia tzw. doktoratów wdrożeniowych. Wyniki ich prac wykorzystywane są z korzyścią dla funkcjonowania oddziałów Polskiej Grupy Górniczej.
Temat pracy doktorskiej Andrzeja Słowika to „Sposób poprawy rozpływu powietrza w podsieciach wentylacyjnych poprzez regulację przewietrzania w prądach powietrza zużytego”. Publiczna obrona dysertacji odbyła się 15 grudnia, a komisja doktorska jednomyślnie przyjęła uchwałę o jej przyjęciu.
Studia z korzyścią dla PGG
W Polskiej Grupie Górniczej przypominają, że pierwszy tego typu doktorat górniczy w Polsce obronił w lutym ubiegłego roku Tadeusz Rutkowski z Ruchu Pokój kopalni zespolonej Ruda.
W ramach porozumienia o współpracy Polskiej Grupy Górniczej i Głównego Instytutu Górnictwa studia doktorskie w dyscyplinie „górnictwo i geologia inżynierska” przebiegają zgodnie z programem ramowym zaopiniowanym przez Radę Naukową.
Prowadzone są m.in. w oparciu o opracowania projektowe, konstrukcyjne i technologiczne z kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Polska Grupa Górnicza to nasza największa spółka węglowa. Zatrudnia ok. 40 tys. osób i zaopatruje w węgiel rynek krajowy, w tym energetykę zawodową.