Bytom chce przejąć szyb Witczak KWK Centrum

Portal gospodarka i ludzie  autor: TRz

Trzydziestosześciometrowa wieża szybu Witczak miała w tym roku zniknąć z
panoramy centrum Bytomia. Podobnie zamierzano wyburzyć obiekty powierzchniowe przy szybie. Wyrok został odroczony, gdyż nieruchomością zainteresowało się nim miasto. Od wyniku rozmów będzie zależał dalszy los obiektów.
Zgodnie z pierwotnym planem szyb Witczak z infrastrukturą towarzyszącą miał zostać wyburzony w tym roku. Jednak pod koniec roku 2020 Urząd Miejski w Bytomiu wyraził zainteresowanie przejęcia wieży szybowej wraz  z niektórymi obiektami przyszybowymi. Czekamy obecnie  na jednoznaczną deklarację UM z określeniem obiektów i infrastruktury technicznej, jaką jest zainteresowany. Jak też na podanie przez UM, w jakim trybie i w jakim czasie chciałby dokonać tego przejęcia. Od tego zależeć będą dalsze działania - informuje Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu.
Wchodzący w skład KWK Centrum szyb Witczak znajduje się w północno-wschodniej części śródmieścia Bytomia, przy ul. Stanisława Witczaka. Formalnie jest to teren dzielnicy Rozbark. Zgłębiono go w latach 1961-1965. Dokładna głębokość szybu to 774,1 m głąb, rząpia 31,4 m. Z 1965 r. pochodzi stalowa wieża szybowa o wysokości około 36 m.
Witczak to szyb wydechowy, materiałowo-podsadzkowy, dwunaczyniowy, posiadający dwupiętrowe klatki. Służył do zjazdu załogi oraz transport urobku. Odchodzą od niego wyrobiska na poziomach 366 m, 500 m, 585 m oraz 774 m, do których jest prowadzona jazda ludzi, opuszczanie materiał, a w przeszłości wydobycie. Szyb znajduje się obecnie w eksploatacji. Prowadzone są kontrole górniczego wyciągu szybowego oraz wydawanie i opuszczanie materiałów.
Ze względu na odległość położonego w dzielnicy Rozbark szybu od szybów głównych KWK Centrum, wynoszącą około trzech kilometrów, w przeszłości kopalnia zapewniała górnikom przewóz autobusem do Witczaka. Usługę tę do 2006 r. wykonywało Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Bytomiu.
Powierzchnia nieruchomości wraz z szybem Witczak wynosi około 28 000 m kw. Przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Bytomiu potwierdza, że miasto nie wyklucza ewentualnego wykorzystania szybu Witczak i zabudowań powierzchniowych w celach turystyczno-oświatowych.
Rozmowy rozpoczęto w 2020 r. i zainicjowała je gmina Bytom. Obecnie trwają analizy na temat formy prawnej przekazania obiektów, jednak nie jesteśmy w stanie określić, jak długo może potrwać taka procedura - stwierdza Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Kopalnia Węgla Kamiennego Centrum zakończyła fedrowanie wiosną 2015 r. Jej właścicielem została Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu. Dotychczas w oddziale KWK Centrum SRK zlikwidowała w 2017 r. szyb Jan oraz w 2018 r. szyb Skarga. Obecnie kopalnia Centrum ma jeszcze pięć wież szybowych oraz szybów: Staszic, Rejtan, Budryk, Witczak oraz Komunikacyjny Witczak.