Na świecie drożeją - węgiel koksowy, miedź i ropa naftowa

Portal gospodarka i ludzie  autor: KAJ

Wciąż drożeją akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jeśli ktoś
rok temu nabył je, mógł zarobić na tej transakcji nawet 120 proc. W poniedziałkowe południe 15 lutego br. cena akcji JSW plasowała się powyżej 40 zł (40,40 zł) i nadal szybowała w górę. Rosły również wyceny akcji LBW Bogdanki. Wyceniano je na 25,40 gr.
Największa dynamika wzrostowa towarzyszy w ostatnich dniach notowaniom KGHM Polska Miedź. Tu notowania akcji utrzymują się na poziomie powyżej 195 zł, a w przeciągu minionych dwunastu miesięcy podrożały one o ponad 100 proc.
Co jest przyczyną wzrostu notować spółek górniczych?
Na świecie surowce drożeją: węgiel koksowy, miedź i ropa naftowa. Węgiel energetyczny również podrożał. Po szoku, jakim był 2020 r., stan koniunktury światowej poprawia się i to jest powód wzrostu cen zarówno surowców jak i paliw. Dobra jest też kondycja gospodarcza głównego konsumenta, czyli Chin – i w tych czynnikach upatruję wspomniane wzrosty spółek wydobywczych na giełdach – mówi Bartosz Kulesza, analityk w Centralnym Domu Maklerskim Pekao S.A.
Jego zdaniem węgiel koksowy będzie jeszcze drożał wraz ze zwyżkami cen innych paliw.
Co do węgla energetycznego, to już nie jestem takim optymistą. Pamiętajmy, że nad tym surowcem wisi odium ekologiczne. Ponadto miks energetyczny, chcąc nie chcąc, także w Polsce, przesuwa się w kierunku zielonych technologii, albo gazu – tłumaczy dalej Bartosz Kulesza.
O ile w ub.r. ceny akcji JSW rosły w przekonaniu, że firma ta otrzyma mocne wsparcie, to obecnie – zdaniem analityków – grają już rolę czynniki rynkowe, a więc ceny głównego produktu, jakim jest w tym przypadku węgiel koksowy.
Z kolei na cenę akcji KGHM mają wpływ rosnące ceny miedzi. Jako niespodziankę analitycy odbierają natomiast wzrost cen LWB Bogdanka. Nie jest wykluczone, że ten trend związany jest po części z zapowiedzią wydzielenia aktywów węglowych do osobnego podmiotu, a poniekąd także środową (10 nm.) wypowiedzią wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia że „jeśli uda się rozpocząć działalność Bogdanki w zakresie wydobycia węgla koksowego, to ta część działalności nie będzie objęta umową społeczną, która dotyczy wychodzenia z węgla energetycznego”.