Inteligentne laboratorium innowacji górniczych w Chinach

Portal gospodarka i ludzie  autor: Adam Maksymowicz

Brytyjski wiodący magazyn branżowy World Coal, zajmujący się
globalnym górnictwem węglowym, w najnowszym numerze (12.02.2021 r.) pisze o otwarciu w Chinach inteligentnego laboratorium innowacji górniczych. Zostało ono utworzone z inicjatywy znanej chińskiej firmy Huawei, będącej największym na świecie producentem urządzeń telekomunikacyjnych.
Siedzibą laboratorium jest miasto Talyuan w górniczej prowincji Shanxi. Od 2019 r. Huawei wraz z wieloma partnerami w branży węglowej badał inteligentną transformację, czego wynikiem jest wiele rozwiązań w zakresie wydobycia węgla, które przyniosły pozytywne wyniki w operacjach bezzałogowych,, czystych i niskoemisyjnych. Celem utworzenia tego laboratorium ma być pomoc górnictwu węglowemu w zmniejszeniu zatrudnienia na stanowiskach wysokiego ryzyka, zwiększenia wydajności i poprawa  bezpieczeństwa poprzez badanie nowych zastosowań technologii ICT  (Information and communications technology), w tym bezprzewodowych przemysłowych sieci kontrolnych, optycznych sieci pierścieniowych i przetwarzania w chmurze.
Laboratorium to zatrudnia 220 ekspertów w dziedzinie ICT i górnictwa węgla kamiennego, którzy poszukują przełomów w takich obszarach, jak: sieci informacyjne, możliwości automatyzacji, inteligentne technologie wykrywania i duże zbiory danych generowane przez kopalnie węgla, a także powiązania możliwości współpracy ekosystemów.
Garnitury i krawaty
Dyrektor generalny Huawei, Ren Zhengfei, powiedział, że Huawei ma nadzieję połączyć ICT z technologiami wydobycia węgla, aby wspierać cyfrową i inteligentną transformację w przemyśle węglowym, stworzyć model produkcji, który będzie obejmował mniej pracowników, większe bezpieczeństwo i wyższą wydajność, a także umożliwi pracownikom dołowym kopalni nosić garnitury i krawaty w pracy. Ponadto Ren stwierdził, że laboratorium zbada, jak będzie przebiegał inteligentny rozwój w globalnym przemyśle wydobywczym. - W 2020 r. oświetliliśmy jedną kopalnię węgla, jedną hutę żelaza i stali oraz jeden port. W ciągu najbliższych 2-3 lat zamierzamy oświetlić setki kopalni węgla, hut żelaza i stali oraz portów- powiedział.
Przełom  w technologiach
Huawei planuje wykorzystać laboratorium inteligentnych innowacji w górnictwie jako miejsce do dalszego wprowadzania nowoczesnych rozwiązań i wraz z partnerami dokonywania przełomów w technologiach, które mogą być zastosowane w wyrobiskach górniczych. Jednym z nich ma być wprowadzone samoczyszczących się kamer do transmisji bezprzewodowej o niskiej częstotliwości i technologiach przewidywania ryzyka.
Będą one wspierać wykorzystanie robotów w kluczowych scenariuszach i bezzałogowych operacjach w wybranych obszarach. To laboratorium ma ostatecznie pomóc kopalniom Shanxi zmniejszyć liczbę pracowników w całkowicie zmechanizowanych i inteligentnych scenariuszach wydobywczych o 60 proc. oraz liczbę pracowników schodzących do szybów wydobywczych na każdej zmianie o 10-20 proc.                              
Nauka i bezpieczeństwo
Prace laboratorium w dziedzinie badań naukowych będą wspierać kierunki prac prowadzące do zwiększenia „bezpieczeństwa i dobrobytu możliwe dzięki środkom naukowym i technologicznym” oraz zapewnią „trzy nie i jedno tak ” w wyrobiskach górniczych (tj. brak wypadków, brak zmian załogowych, brak kontroli załogowych i redukcja personelu). To z kolei pozwoli władzom prowincji wykorzystać naukę i technologię do zarządzania produkcją i bezpieczeństwem kopalni.