Zmarł Tadeusz Marian Pogonowski

01
Wspomnienie
 
W dniu 21.08.2021 r. w Gliwicach na Cmentarzu Centralnym odbył się pogrzeb Tadeusza Mariana Pogonowskiego zmarłego w dniu 14.05.2021 r. w Sherborne w Wielkiej Brytanii w wieku 79 lat, który przez znaczną część swojego życia był związany zawodowo z górnictwem węgla kamiennego.
 
1629656276493
Był  człowiekiem wielu zmian,…
Jego całe życie było oparte o zmiany, które częstokroć planował…
Już na początku swojego życia w roku 1945 jako 3 letnie dziecko wraz ze swoimi  rodzicami przybył z Kołomyji położonej w województwie stanisławowskim do Gliwic, gdzie zamieszkał, dorastał i uczył się kolejno w Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Tarnogórskiej, III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Gierymskiego oraz Politechnice Śląskiej gdzie nabył zawód inżyniera górnika. Dodatkowo studiował matematykę  na Politechnice Wrocławskiej.
Jego polskie życie zawodowe było bezpośrednio związane z pracą naukową i dydaktyczną na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej oraz równolegle w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach i Biurze Studiów i Projektów Górniczych w Katowicach. Był autorem wielu publikacji, analiz, artykułów, prac badawczych z zakresu projektowania kopalń, jak i eksploatacji węgla kamiennego.
Z początkiem lat 80-tych wyjechał do Wielkiej Brytanii gdzie zamieszkał na dobre. Tam związał się zawodowo z przemysłem maszynowym gdzie wykorzystywał swoją wiedzę z zakresu statystyki matematycznej w szczególności w działach rozwoju i kontroli jakości, kolejno u wielu wytwórców podzespołów mechanicznych, równocześnie wielokrotnie zmieniając miejsce zamieszkania.
Przed kilkoma laty zaplanował też swój powrót do kraju, gdzie od pewnego czasu poszukiwał nowego miejsca do życia… Niestety choroba, której nie zaplanował pokrzyżowała plany, których nie zrealizował. 
 
 
Grono kolegów i wspłpracowników.
 
IMG 20210822 144719