Węgiel coraz droższy

Portal gospodarka i ludzie  autor: KAJ

Pomimo wysiłków zmierzających do dekarbonizacji, odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce, przegrywają z węglem
Ceny węgla eksportowego przez Australię wzrosły do ponad 175 USD za tonę. To najwyższe ceny w od czerwca-września 2008 r. Wcześniej podobne kwoty płacono za tonę tego surowca od kwietnia do lipca 1981 r. w okresie zwiększonego popytu na ropę naftową – zauważa w swym najnowszym komentarzu John Kemp – analityk rynków surowcowych Reutersa.
Dziś (9 bm.) padają kolejne rekordy. Centa tony węgla sięga już 179 USD za tonę.
Jak więc widać, rynek węgla kontynuuje trend wzrostowy, a ceny kontraktów terminowych osiągają dawno nienotowane wartości. Powodem jest gwałtownie rosnący 
na energię, zwłaszcza ze strony Chin i Indii – zaznaczają ekonomiści.
Pomimo wysiłków zmierzających do dekarbonizacji światowej gospodarki, odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce, mają problemy z zaspokojeniem wzrostu popytu po złagodzeniu blokad związanych z COVID-19. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej światowy popyt na energię elektryczną wzrośnie o 5 proc. w 2021 r. i o 4 proc. w 2022 r. Po stronie podaży Indonezja zmaga się z utrzymującymi się opadami, podczas gdy ograniczenia kolejowe i portowe uderzają w dostawy z Rosji i RPA. Co więcej, konflikt handlowy z Australią ograniczył chiński import, podczas gdy gwałtowny wzrost światowych cen gazu skłonił niektóre firmy w Japonii i Europie do przejścia na węgiel.
Węgiel jest głównym paliwem używanym do wytwarzania energii elektrycznej na całym świecie. Największym producentem i konsumentem tego surowca są Chiny. Inni znaczący producenci to: Stany Zjednoczone, Indie, Australia, Indonezja, Rosja, RPA, Niemcy i Polska. Największymi eksporterami węgla są obecnie : Indonezja, Australia, Rosja, Stany Zjednoczone, Kolumbia, RPA i Kazachstan.