Święto w cieniu pandemii

 autor: Maciej Dorosiński

Ponownie obchody Barbórki odbywają się w cieniu pandemii. Nie zmienia
to jednak faktu, że 4 grudnia jest świętowany przez górniczy stan. Na pewno, podobnie jak przed rokiem, mniej hucznie – bez akademii i karczm piwnych. Istotne są jednak symbole, jak choćby mundur i czako z pióropuszem, które jako jedne z pierwszych rzeczy kojarzą się ze świętem górniczego stanu.
Szczególne znaczenie w tym dniu mają także zwyczaje. Dlatego w tym roku nie zabraknie górniczej pobudki na magicznym Nikiszowcu czy mszy w intencji górniczego stanu. To wszystko już w najbliższy – można chyba powiedzieć – barbórkowy weekend.
To, że górnicy świętują, od lat obwieszcza katowickiej dzielnicy Nikiszowiec oraz całej Polsce Orkiestra KWK Wieczorek. Gra, choć kopalnia, z którą jest historycznie związana, już nie fedruje. Muzycy pod przewodnictwem kapelmistrza Andrzeja Pisarzowskiego w sobotę, 4 grudnia, dadzą tradycyjny poranny barbórkowy koncert. Rozpocznie się on o godz. 7.00. Dwie godziny później orkiestra weźmie udział w mszy barbórkowej w kościele św. Anny w Katowicach. Natomiast o godz. 17.00 ponownie zagra z okazji swojego jubileuszu. Orkiestra istnieje już bowiem od 110 lat.
W niedzielę, 5 grudnia, o godz. 13.00 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się msza w podziękowaniu za przepracowany rok z prośbą o opiekę i błogosławieństwo Świętej Barbary. Będzie jej przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W nabożeństwie będą uczestniczyć przedstawiciele branży oraz zaproszeni goście. Msza będzie transmitowana przez TVP Polonia. Nabożeństwa w intencji górniczego stanu będą także odprawiane w wielu parafiach na terenie całego kraju. Należy jednak pamiętać, że będą odbywać się już w okresie obowiązywania nowych obostrzeń. Oznacza to, że w kościołach obłożenie będzie mogło wynosić 50 proc. miejsc.
Trochę później, bo 9 i 10 grudnia, Barbórka będzie celebrowana przez społeczność krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. W czwartek, 9 grudnia, w ramach obchodów odbędą się obrady 62. konferencji Studenckich Kół Naukowych. Natomiast dzień później w kolegiacie św. Anny odprawiona zostanie msza św. Jej początek zaplanowano na godz. 8.30. Tego też dnia o godz. 13.00 odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu AGH z okazji Dnia Górnika oraz tradycyjny skok przez skórę, który jest ceremoniałem związanym z przyjęciem do górniczego stanu. Ostatnim barbórkowym wydarzeniem w AGH będzie biesiada górnicza, którą odbędzie się już w przyszłym roku, a dokładnie 10 lutego.