Wybuch w zakładzie

autor: MD

  produkcyjnym Nitroergu, służby prowadzą akcję
W zakładzie produkcyjnym spółki Nitroerg znajdującym się w Krupskim Młynie w poniedziałek, 14 lutego, doszło do wybuchu. Eksplozja była słyszalna w promieniu wielu kilometrów.
Jak informuje spółka, należąca do Grupy KGHM, na miejscu zdarzenia trwa akcja służb ratunkowych. Poszukiwane są dwie osoby. Dodano, że nie występuje zagrożenie dla lokalnej społeczności.
Przypomnijmy, że 14 stycznia 2021 r. w spółce także doszło do wybuchu. Wówczas życie stracił jeden z pracowników. Zdarzenia miało miejsce w zakładzie w Bieruniu w czasie rutynowej procedury unieszkodliwiania odpadów.
Nitroerg tworzą dwa zakłady produkujące materiały wybuchowe działające w Bieruniu i Krupskim Młynie, które jako Nitroerg SA działają od 2006 r. W 2011 r. głównym udziałowcem przedsiębiorstwa został KGHM Polska Miedź.
Spółka produkuje m.in. materiały wybuchowe emulsyjne, amonowo-saletrzane, dynamity, elektryczne, nieelektryczne oraz elektroniczne systemy inicjowania.
Produkowane w Bieruniu materiały o konsystencji żelu są stosowane masowo przy użyciu tzw. samojezdnych wozów strzałowych, wyposażonych w systemy mieszająco-pompujące. Są stosunkowo bezpieczne, uczulane (uzyskujące zdolności wybuchowe) w otworach strzałowych tuż przed zastosowaniem. Ich zaletą jest prosta technologia i konkurencyjne - w porównaniu do materiałów konfekcjonowanych - ceny.
Materiały wybuchowe nabojowane to technologiczny następca dynamitu. Są jednak zdecydowanie od niego bezpieczniejsze w produkcji, transporcie i stosowaniu. Ponadto charakteryzują się bardziej wyrafinowaną technologią niż tzw. emulsja-luz. Ich zaletą jest możliwość transportu na dalsze odległości (np. inne kontynenty). Oba produkty są elementem szerszej terytorialnie strategii Nitroerg.
Przypomnijmy też, że spółka od pierwszych tygodni epidemii koronawirusa w Polsce zaangażowała się w produkcję środków bioczynnych, potrzebnych do walki z wirusem – płynu do dezynfekcji Nitrosept, który w formie darowizny trafiał do szpitali, placówek medycznych i opieki społecznej oraz służb kryzysowych na terenie całego kraju.