Będą wielkie zmiany

Polska Agencja Prasowa

na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach
 Samorząd Katowic ogłosił przetarg na zaprojektowanie przebudowy placu Sejmu Śląskiego przy Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Drzewa mają tam zastąpić 150 ogólnodostępnych obecnie, bezpłatnych miejsc parkingowych.
Plac Sejmu Śląskiego to - obok Rynku i placu przed Spodkiem - jedna z największych otwartych przestrzeni w katowickim śródmieściu. W jego centralnym punkcie stoi pomnik Wojciecha Korfantego. Otoczeniem placu są okazałe budynki: Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Uniwersytetu Śląskiego i Katowic Miasta Ogrodów - Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.
Na co dzień przestrzeń placu Sejmu Śląskiego wykorzystywana jest jako parking z ponad 150 darmowymi miejscami. Odbywają się tam również niektóre wydarzenia publiczne: uroczystości, pokazy i koncerty. O nowych planach dotyczących m.in. tego miejsca miasto informowało jesienią ub. roku.
- Jesteśmy jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce, a tereny zielone to blisko połowa powierzchni Katowic. Nie oznacza to, że zieleni w przestrzeni miejskiej nie może być jeszcze więcej. Dlatego też we wrześniu ub. roku zaproponowałem zazielenienie dwóch bardzo charakterystycznych miejsc w Katowicach - placu Sejmu Śląskiego i alei Korfantego w ścisłym Śródmieściu - powiedział, cytowany we wtorkowej informacji miasta, jego prezydent Marcin Krupa.
- Liczę, że zmiany w tych miejscach pozytywnie wpłyną na wizerunek centrum miasta. Zależy mi, aby plac Sejmu Śląskiego przestał być wielkim parkingiem i zamienił się w zieloną oazę w centrum Katowic. Dziś parkuje w tym miejscu ponad 150 samochodów, a po zmianach w ich miejsce pojawi się ok. 40 drzew, trawniki, a także fontanny i zbiorniki na deszczówkę - dodał prezydent Katowic.
Przedstawiona przez miasto koncepcja zagospodarowania zielenią placu Sejmu Śląskiego zakłada likwidację wszystkich istniejących miejsc parkingowych wokół pomnika Wojciecha Korfantego, a także usunięcie nawierzchni drogowej między placem a przystankiem autobusowym przy ul. Jagiellońskiej. W ich miejsce ma zostać posadzonych od 35 do 40 dużych drzew.
Dodatkowo planowane jest utworzenie zielonej przestrzeni w postaci roślin okrywowych - bylin i krzewów. Rośliny mają zostać nasadzone przy zachowaniu pomnika Wojciecha Korfantego i placu defiladowego od strony Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Jednym z elementów koncepcji jest obniżenie terenu między pomnikiem a ul. Jagiellońską, który stałby się naturalną niecką zbierającą wodę deszczową z dużych i nawalnych opadów. Deszczówka ma być stopniowo rozsączana do gruntu. W niecce mają się pojawić rośliny odporne na okresowe zalewanie, np. świdośliwa. Takie rozwiązanie ma być sposobem walki z miejskimi wyspami ciepła.
Na odnowionym zielonym placu Sejmu Śląskiego mają też pojawić się elementy małej architektury - ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Nad niecką ma przebiegać pomost z drewna egzotycznego. Plac ma zostać doświetlony nowymi lampami parkowymi, a drzewa zyskać oddolną i boczną iluminację.
Odnowiony miałby zostać też teren wokół przystanku autobusowego przy ul. Jagiellońskiej. Koncepcja zakłada renowację i uzupełnienie tamtejszych ozdobnych murków i słupów oświetleniowych. Po obu stronach przystanku założono nieduże fontanny. Na przebudowę placu Sejmu Śląskiego Katowice przewidują budżet w wysokości 4 mln zł.