Elżbietę Szumską

autor: TRz

doceniono w Pradze
Elżbieta Szumska, właścicielka Kopalni Złota w Złotym Stoku, otrzymała tytuł osobowości roku w plebiscycie Europa Nostra. Wyróżnienie wręczone zostało w Operze Narodowej w Pradze w trakcie zakończonego wczoraj, 27 września, trzydniowego Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturalnego 2022.
Wydarzenie zorganizowała europejska federacja stowarzyszeń na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europa Nostra. Odbyło się ono we współpracy z Komisją Europejską i czeskim Ministerstwem Kultury w ramach czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Ta europejska nagroda trafiła na ręce naszej szefowej za działalność filantropijną na rzecz historii i dziedzictwa kulturowego, za prowadzenie zrównoważonej działalności i za pasję - przekazała Kopalnia Złota w Złotym Stoku na jednym z portali społecznościowych.
Elżbieta Szumska pochodzi z zagłębia miedziowego. Wychowała się na wsi pod Lubinem, potem przeniosła się do wsi Laski położonej pomiędzy Górami Złotymi i Górami Bardzkimi. Przez lata zajmowała się rolnictwem, w tym hodowlą owiec. Gdy w 1996 r. w Złotym Stoku otwierano podziemną trasę turystyczną w wyrobiskach po nieczynnej kopalni rud arsenu, zgłosiła się, by zostać przewodniczką. Trzy lata później wygrała przetarg na prowadzenie tej trasy. Następnie stała się właścicielką większości udziałów w Przedsiębiorstwie Usług Turystycznych Kopalnia Złota, prowadzącym trasę podziemną w dawnej kopalni arsenu.
Elżbieta Szumska nie tylko zarządzała kopalnią zza biurka, lecz także penetrowała nieczynne od lat wyrobiska kruszcowe w Złotym Stoku, takie jak np. Sztolnia Emmanuel. W czasie, gdy została szefową kopalni, ekipy górnicze doprowadziły do pokonania zawału w Sztolni Czarnej Dolnej, dzięki czemu można było udostępnić turystom kolejną partię wyrobisk.
Pod koniec XX w. o złotostockiej kopalni mało kto słyszał. Była ona jedną z setek lokalnych zabytków położoną niemalże na samym końcu polskich Sudetów. Dzięki pracy i pomysłom, w ciągu kilkunastu lat Kopalnia Złota stała się jednym z najliczniej odwiedzanych dawnych zakładów górniczych w Polsce. W 2020 r. zwiedziło ją ponad 120 tys. osób, a w 2021 r. - ponad 187 tys. Złotostocką kopalnię odwiedza rocznie więcej turystów niż np. Kopalnię Guido w Zabrzu czy kopalnię w Tarnowskich Górach.
Dodatkowo pod nadzorem Kopalni Złota od 2016 r. znajduje się Sztolnia Ochrowa, czyli osobna trasa podziemna, położona w pobliżu kopalni. Prócz tego dla turystów zbudowana została Średniowieczna Osada Górnicza z replikami dawnych urządzeń.