Rocznica katastrofy w kop. Dymitrow

Opracował: MD

 
W poniedziałek, 10 października, minęły 43 lata od katastrofy w bytomskiej kopalni Dymitrow, obecnie Centrum. W wyniku wybuchu pyłu węglowego, do którego doszło 10 października 1979 r. zginęło 33 górników spośród 43 znajdujących się w strefie zagrożenia. Cześć ofiarom tej katastrofy w czasie rocznicowych uroczystości oddali przedstawiciele zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do której należy obecnie bytomski zakład oraz strony społecznej i władz samorządowych.
Do wybuchu doszło o godz.18.55 na oddziale IV, na poziomie 774. m. Jest to jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego górnictwa. Trzy lata później w KWK Dymitrow ponownie doszło do wybuchu pyłu węglowego. Zdarzenie miało miejsce w nocy z 28 na 29 listopada 1982 r. Zginęło wówczas 18 osób.
Wydobycie ze złoża węgla kamiennego w obszarze kopalni Centrum (w latach 1950-1990 KWK Dymitrow) rozpoczęto w drugiej połowie XIX w.
Zakładem górniczym, który eksploatował węgiel kamienny z tego złoża, była niemiecka kopalnia Karsten-Centrum, zbudowana w latach 1872-1878 na zrębach dwóch kopalń rud cynku i ołowiu, które działały tu wcześniej.
Pierwszą tonę węgla wydobyto na powierzchnię w 1878 r. Pochodziła ona z najpłycej leżącego pokładu 404 na poziomie 231 m. Fakt ten przyjmuje się za początek działalności kopalni Centrum.
Zakład górniczy przechodził lepsze i gorsze okresy wydobycia węgla, naznaczone wieloma tragediami związanymi z katastrofami z powodu tąpnięć, wybuchów pyłu węglowego, pożarów. Kopalnię w początkach jej funkcjonowania nie omijały w szczególności zalania przez wodę.
Pomimo wielu trudności z zakładu w ciągu półtora wieku wydobyto wiele milionów ton węgla, najwyższy poziom wydobycia kopalnia osiągnęła w 1979 r., było to prawie 12,5 tys. t węgla na dobę.
Na historii kopalni odcisnęły się zawirowania polityczne, gospodarcze i społeczne na Górnym Śląsku, zarówno w w latach przed wojną, w granicach Niemiec, jak i po 1945 r. w Polsce.
Od 1993 r. rozpoczął się proces przekształceń związanych z przyłączeniem dokopalni Centrum kopalni Szombierki, a później - połączenie z kopalnią Bobrek. Wydobycie w kopalni Centrum zakończono w maju 2015 r. Wówczas zakład górniczy został włączony do struktur Spółki Restrukturyzacji Kopalń i rozpoczął się proces likwidacji.