Zabytkowa kopalnia

Opracował: JM

najlepszą przestrzenia publiczną
W konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022 rybnicka Zabytkowa Kopalnia Ignacy otrzymała nagrodę główną.
Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich na posiedzeniu Kolegium TUP w dniu 23 września 2022 roku rozstrzygnął XVI edycję konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Kapituła Konkursu doceniła wysiłek Rybnika, pomysłowość i konsekwencję nagradzając Zabytkową Kopalnię Ignacy w kategorii Rewitalizowana przestrzeń publiczna zabytku.
Rewitalizacja dawnej kopalni Hoym (później Ignacy) trwała od kilku lat. Jej ostatnim etapem była adaptacja budynków maszynowni i nadszybia Szybu Kościuszko na potrzeby wystawy stałej „Wiek Pary” oraz zagospodarowanie terenu w zachodniej części kompleksu dla celów rekreacyjnych.
Autorami projektu w zakresie modernizacji wraz z rozbudową budynków nadszybia i maszynowni szybu „Kościuszko” była ABC Pracownia Projektowa Bożena Nosiła z siedzibą w Zabrzu, a w zakresie zagospodarowania terenu – Blank Architekci Sp. z o.o. z siedzibą w Zabrzu. Za roboty budowlane odpowiedzialni byli rybniccy wykonawcy Spółka Grani-tec Durczok Paweł i Durczok Anita s. c. oraz przedsiębiorstwo Techno-Serwis Group Grzegorz Kaszuba. Aranżację wystawienniczą wykonała Adventure Ekspozycje Sp. z o.o. z Katowic.
- Nagrodę przyznano za stworzenie nowych wartości dostępnych publicznie w otoczeniu i budynkach zabytkowej, najstarszej na ziemi rybnickiej Kopalni Ignacy. Stworzono nowe centrum dzielnicy Niewiadom. Inwestycja jest częścią procesu rewitalizacji, który trwa od 2014 roku. Wprowadzono nowe usługi publiczne, funkcje rekreacyjne, a przede wszystkim park tematyczny nawiązujący do historii miasta. Instytucja popularyzuje i upowszechnia dziedzictwo kultury industrialnej – napisano w uzasadnieniu Kapituły Konkursowej.
8 1663242340 sprezarkownia ignacy