Fundacja Rodzin Górniczych uhonorowana

 autor: MD

 za działania na rzecz dobra wspólnego
Fundacja Rodzin Górniczych została uhonorowana nagrodą „Dla Dobra Wspólnego” przyznawaną przez Prezydenta RP. Wyróżnienie to promuje postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. FRG nagrodzono w kategorii „Instytucja-organizacja”.
Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się we wtorek, 15 listopada, w Pałacu Prezydenckim. Nagrody zostały przyznane po raz siódmy. Statuetki wręczyli laureatom prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
To bardzo ważny dla nas, jako Pary Prezydenckiej, element naszej działalności – pokazywanie, że można, że warto, że w ten sposób budowane jest społeczeństwo obywatelskie. Jak bardzo istotna jest ta rola także dla rozwoju naszego kraju, społeczeństwa i dla nas jako narodu– powiedział w czasie uroczystości prezydent.
Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach, a laureaci wyłaniani są poprzez rekomendacje członków Kapituły Nagrody. Wyróżnienie honoruje szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.
Fundacja Rodzin Górniczych została założona w 1997 r. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Finansowana jest ze składek oraz darowizn od firm i osób prywatnych oraz odliczeń 1 proc. należnego podatku. W ciągu 25 lat istnienia Fundacji udało się pozyskać i przekazać na rzecz podopiecznych przeszło 33 mln zł. Wypłacono ponad 5500 zapomóg. Pomoc miała wymiar materialny, ale także organizacyjny.
Statutowa działalność FRG to materialne wspieranie rodzin pozostałych po górnikach, którzy ponieśli śmierć w wyniku wypadków przy pracy, inwalidów górniczych i innych rodzin górniczych, znajdujących się z różnych powodów w trudnej sytuacji życiowej, zwłaszcza będących w niedostatku lub potrzebujących doraźnego wsparcia.
FRG to organizacja non-profit wykonującą trudne zadania społeczne polegające na niesieniu pomocy osobom dotkniętym tragediami górniczymi, jak również zmagającymi się z problemami wykluczenia społecznego, niepełnosprawnościami, przewlekłymi chorobami, samotnością w starszym wieku. Swoim podopiecznym zapewnia pomoc materialną na bieżące wydatki, leki, rehabilitacje, sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, jak również działa w zakresie kształcenia dzieci i młodzieży.
W kategorii Człowiek-lider nagrodę przyznano Agnieszce i Tomaszowi Polkowskim – Fundacja „Dziecko i Rodzina”. Są oni rodziną zastępczą. Przy współpracy z władzami samorządowymi stworzyli warunki dla niemal setki dzieci z Ukrainy. Na co dzień są zaangażowani w pomoc rodzinom biologicznym usiłującym odzyskać dzieci umieszczone w pieczy zastępczej.
W kategorii Dzieło–przedsięwzięcie, projekt uhonorowano Grupę Parasol, która zapewnia pomoc obywatelom Ukrainy w ramach współpracy organizacji pozarządowych, władz publicznych, podmiotów gospodarczych, osób prywatnych. Jest ona oddolną, apolityczną i spontaniczną odpowiedzią podkarpackich organizacji pozarządowych i aktywistów na obecną sytuację w Ukrainie.
Natomiast nagrodę specjalna im. Piotra Pawłowskiego otrzymała Monika Zima–Parjaszewska – prezes Głównego Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Ma ona wielkie zasługi w zakresie likwidacji ubezwłasnowolnienia i wprowadzenia modelu wspieranego podejmowania decyzji. Walczy o pełną podmiotowość osób z każdym rodzajem niepełnosprawności – zgodnie z obowiązującymi w Polsce postanowieniami Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób z niepełnosprawnościami. Stworzyła program szkolenia self–adwokatów, osób z niepełnosprawnością intelektualną występujących we własnym imieniu.