Na terenach dawnej

      autor: MD

kopalni powstała pilotażowa stacja uzdatniania wód
 
 Na terenie Pompowni Stacjonarnej Boże Dary od tygodnia funkcjonuje pilotażowa stacja uzdatniania wód kopalnianych - poinformowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń. W ramach jej funkcjonowania zostaną przeprowadzone prace badawcze. Mają one potrwać 6 miesięcy. Pompownia Boże Dary należy do Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń, który jest oddziałem SRK.
Uruchomienie stacji miało miejsce 6 czerwca. Uczestniczyli w nim m.in. zarząd Katowickich Wodociągów SA oraz dyrekcja CZOK.
Jak podała SRK, w pierwszej kolejności badaniom zostaną poddane wody pochodzące z poziomu 183 m, charakteryzujące się najlepszymi parametrami jakościowymi. Następnie zbadane zostaną zbiorcze wody dopływające do pompowni na poziomie 416 m.
W przypadku uzyskania pozytywnych wyników oraz po przeprowadzeniu dodatkowych analiz ekonomicznych i środowiskowych zostanie podjęta ewentualna decyzja o budowie stacji uzdatniania wód kopalnianych.
CZOK zapewnia bezpieczeństwo wszystkim czynnym kopalniom działającym w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Celem odwadniania jest niedopuszczenie do niekontrolowanego i gwałtownego przepływu/wdarcia się wody ze zlikwidowanych kopalń do czynnych zakładów górniczych. Liczba zabezpieczanych zakładów górniczych jest zmienna z uwagi na upraszczanie systemów odwadniania i przemiany organizacyjne.
Strukturę CZOK tworzy 16 pompowni, utworzonych na bazie majątku zlikwidowanych kopalń, w tym: 6 pompowni głębinowych (funkcjonujących na bazie adaptowanego w celu pompownia wody szybu zlikwidowanej kopalni) i 10 pompowni stacjonarnych (wykorzystujących uproszczoną infrastrukturę dołową zlikwidowanej kopalni). Rocznie wypompowują one około 85 mln m sześc. wody. Część z tych wód (~3,5 proc.) sprzedawana jest podmiotom gospodarczym do celów przemysłowych i technologicznych. Pozostała ilość jest zrzucana do cieków powierzchniowych. SRK wraz z przejętymi zakładami górniczymi w stanie likwidacji wypompowuje w sumie około 100 mln m sześc. wody rocznie.
Część pompowanych wód posiada parametry zbliżone do wód pitnych. SRK pracuje nad projektem uzdatniania wód dołowych i dostarczania ich mieszkańcom województwa śląskiego. Przykładem może być umowa niedawno podpisana z gminą Jaworzno i tamtejszymi wodociągami, o której informowaliśmy w portalu netTG.pl.