Chcą zagospodarować metan

autor: KAJ

 w taki sposób, aby zlikwidować praktycznie do zera jego emisję do atmosfery

 
W należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni ROW w Rybniku rozpoczęto w czerwcu br. działania mające doprowadzić do możliwie maksymalnego zagospodarowania tego gazu przy wykorzystaniu dodatkowych silników gazowych we wszystkich czterech ruchach kopalni oraz minimalizację zrzutu metanu pochodzącego ze stacji odmetanowania i jego emisji do atmosfery.
W zakładach górniczych kopalni ROW pracują obecnie 4 silniki gazowe: w ruchu Jankowice dwa o mocy 2 MW, w ruchu Rydułtowy jeden o mocy 2 MW, podobnie jak w ruchu Marcel. Tam również pracuje jeden silnik o mocy 2 MW.
Teraz powołany w czerwcu br. przez dyrektora kopalni ROW zespół zajmuje się koordynacją inwestycji, zmierzających do maksymalizacji wykorzystania i zagospodarowania metanu w taki sposób, aby zlikwidować praktycznie do zera jego emisję do atmosfery. Dodatkowo przeprowadzona zostanie m.in. analiza możliwości wykonania budowy „pochodni metanowych” przez firmy specjalistyczne w formule „zaprojektuj i wybuduj” dla wszystkich czterech ruchów kopalni ROW, które spełniać będą awaryjną alternatywę do spalania metanu w przypadku wystąpienia awarii lub nieplanowanych przestojów urządzeń przeznaczonych do jego podstawowego wykorzystania.
Ponadto w ruchu Marcel zaplanowano zabudowę dodatkowego silnika gazowego o mocy 1 MW. W ruchu Rydułtowy planuje się zabudowę dwóch kolejnych silników gazowych o mocy 1 MW każdy oraz uruchomienie chłodni wentylatorowej do odprowadzenia nadwyżki ciepła niezużytego do celów technologicznych. 
W ruchu Jankowice planowana jest zabudowa dwóch dodatkowych silników gazowych o mocy 2 MW każdy oraz zabudowa stacji wentylatorowej do odprowadzenia nadwyżki ciepła niezużytego do celów technologicznych. W ruchu Chwałowice natomiast plan przewiduje budowę powierzchniowej stacji odmetanowania w zabudowie kontenerowej wraz z rurociągami: ssącym w szybie i tłoczącym na powierzchni, a także agregatów kogeneracyjnych.
Przewidziane inwestycje w ocenie ekspertów powinny całkowicie zabezpieczyć zagospodarowanie metanu w kopalni ROW oraz wykluczyć jego emisję do atmosfery. Z pewnością w dużym stopniu ograniczą także koszty 
energii elektrycznej i cieplnej, aktualnie zużywanej przez poszczególne ruchy.