Górnicze pamiątki rezerwatu

autor: TRz

 Segiet pozostaną niedostępne dla spacerowiczów
 
Fragment dawnej kopalni dolomitu Blachówka pozostanie niedostępny, a legalne dojście do wylotu podziemi bytomsko-tarnogórskich w praktyce niemożliwe. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach potwierdziła, że nie zamierza wyznakować tam szlaku turystycznego.
Na początku 2023 r. nastąpiło powiększenie powierzchni rezerwatu przyrody Segiet położonego w województwie śląskim na pograniczu miast Bytom i Tarnowskie Góry. Zmieniono także cel ochrony, którym ma być także m.in. ochrona wyrobisk górniczych. Całe hektary terenu objęte zostały z mocy prawa zakazem wstępu i poruszania się. Część z tych miejsc była chętnie odwiedzana przez spacerowiczów. Teraz spacer po lesie czy po kamieniołomie w granicach rezerwatu może być naruszeniem przepisów prawa.
 Informacje na temat poszerzenia rezerwatu oraz zmiany zakresu udostępnienia rezerwatu dla turystów zostały szeroko rozpowszechnione w mediach o zasięgu lokalnym i regionalnym. Ponadto w maju zorganizowany został spacer krajobrazowy, skierowany do mieszkańców Bytomia i Tarnowskich Gór, prowadzący nowymi szlakami udostępnionymi do ruchu turystycznego. Spacer połączony został z akcją informacyjną #ChronimyRezerwaty, podczas której osoby odwiedzające rezerwat otrzymywały ulotki na temat zasad obowiązujących na terenie rezerwatów oraz nowych szlaków pieszo-rowerowych wyznaczonych w rezerwacie Segiet. W ramach kampanii w rezerwacie Segiet zorganizowane zostały kilkukrotnie również edukacyjne warsztaty przyrodnicze dla dzieci z tarnogórskich szkół – informuje Natalia Zapała, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.W granicach rezerwatów przyrody poruszać się można wyłącznie wyznaczonymi przez RDOŚ trasami. Może to być szlak turystyczny PTTK, może też być np. znakowana ścieżka dydaktyczna. Nie ma jednak dzisiaj co liczyć na to, by katowicki RDOŚ wyznaczył i zlecił wyznakowanie dodatkowego odcinka szlaku turystycznego na terenie włączonym do rezerwatu, konkretnie do wyrobiska po kopalni dolomitu Blachówka, znajdującego się poniżej wyciągu narciarskiego. Tam celem spacerów była krata wejściowa do podziemi bytomsko-tarnogórskich, a ludzie wydeptali do niej ścieżkę.
- W związku z poszerzeniem rezerwatu dokonana została weryfikacja tras udostępnionych do ruchu. Wynikiem tego wydane zostało Zarządzenie Nr 13/2023 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach z 9 maja 2023 r. w sprawie wyznaczenia szlaków ruchu pieszego i rowerowego w rezerwacie przyrody Segiet. Poza szlakami wskazanymi w zarządzeniu nie planujemy udostępniać innych tras. Fragment kamieniołomu Blachówka leżący w granicy rezerwatu przyrody nie jest i nie będzie udostępniany. Na granicy rezerwatu zostaną ustawione stosowne tablice informujące o chronionym obszarze i zakazie wejścia. Celem zakratowania otworu wejściowego do podziemi tarnogórsko-bytomskich jest wyeliminowanie wejść skutkujących dewastacją siedlisk nietoperzy i ich niepokojeniem. Dodatkowo należy zauważyć, że dojście do kraty wejściowej wiąże się z narażeniem życia i zdrowia, na co wskazuje postępujący w tym rejonie proces osypywania się skał po zboczach aż do dna wyrobiska. Problem ten zauważył także Urząd Miejski w Bytomiu, dokonując korekt w informacjach o atrakcjach turystycznych Bytomia, zamieszczanych na swojej stronie internetowej – uzasadnia  Natalia Zapała z RDOŚ.
Informacje o tym, którędy można poruszać się po Segiecie, zostały przekazane przez RDOŚ także do bytomskiego magistratu.
- Urząd Miejski po otrzymaniu od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska informacji o dopuszczonych do ruchu ścieżkach na terenie rezerwatu, opublikował tę informację we wszystkich swoich kanałach informacyjnych – na stronie internetowej, w mediach społecznościowych Miasta Bytom i w magazynie Rynek 7 – stwierdza Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Po wprowadzeniu nowych regulacji do Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz do Straży Miejskiej nie dotarły w pierwszym półroczu 2023 r. żadne skargi czy interwencje dotyczące Segietu. Natomiast katowicki RDOŚ otrzymał sygnały odnośnie do notorycznego i nielegalnego ruchu rowerowego po terenie rezerwatu, poza wyznaczonymi do tego celu trasami. W tej sprawie w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody, RDOŚ skierował zawiadomienie do organów ścigania.
Rezerwat przyrody Segiet chroni okazały drzewostan bukowy, rosnący na Garbie Tarnogórskim. W rezerwacie znajdują się także wyrobiska oraz niewielkie kopce po eksploatacji rud srebra i ołowiu. Prócz nich w granice rezerwatu włączony został fragment kamieniołomu dolomitu Blachówka w Bytomiu.