Bytomska kopalnia

autor: KAJ
 będąca w strukturach spółki Weglokoks Kraj planuje kolejne ściany
 
Wstrząs z 22 sierpnia br., którego energia wyniosła 2x10 do 8 J, czyli 3,4 w skali Richtera, nie spowodował szkód w podziemnej infrastrukturze kopalni Bobrek-Piekary ruchu Bobrek i nie wpłynął na jej dalsze funkcjonowanie. Kopalnia nadal fedruje dwoma ścianami, 11 w pokładzie 503 oraz 5 w pokładzie 504. Zgodnie z harmonogramem przebiegają również prace przygotowawcze dla uruchomienie kolejnych frontów wydobywczych.
Wydobycie zgodnie z regułami sztuki górniczej wstrzymano zaraz po wystąpieniu wstrząsu, lecz po posiedzeniu Zespołu ds. Tąpań szybko je wznowiono - dowiaduje się dziennikarz portalu netTG.pl.
Ściana 5 prowadzona jest od października 2022 r. Jej wybieg liczy 800 m, długość ściany wynosi 195 m, a miąższość pokładu jest od 2,9 m do 3,5 m. Równolegle prowadzone jest wydobycie ze ściany 11 w pokładzie 503. Ruszyła w czerwcu br., ma teraz 162 m długości i będzie wydłużana do 395 m. Jej wybieg sięga 528 m, a wysokość wynosi 2,7 m.
Bytomska kopalnia będąca w strukturach spółki Weglokoks Kraj planuje kolejne ściany. Intensywnie prowadzone są roboty udostępniające fronty wydobywcze w obszarze górniczym Bobrek-Miechowice 1 oraz prace przygotowawcze w obszarze górniczym Bytom III. Przygotówki realizowane są w czterech przodkach. Dwa z nich udostępnią w 2024 r. ścianę 3a w pokładzie 504 w warstwie dolnej. Trwają również prace udostepniające pokład 510, w którym planowana jest rozcinka kilku ścian. Będą one sukcesywnie uruchamiane w kolejnych latach. 
Przypomnijmy, że kopalnia Bobrek-Piekary, prócz ekopaliwa węglowego „Skarbek groszek premium” i „Bobrek groszek plus”, produkuje również węgiel energetyczny dla odbiorców z energetyki zawodowej.