Nowe technologie łączności

 autor: KAJ

 usprawnią komunikację pomiędzy powierzchnią kopalni Halemba, a systemami zdalnego nadzoru i sterowania
W ruchu Halemba kopalni Ruda w najbliższych latach głównym poziomem wydobywczym będzie poziom 1030 m, dlatego planuje się tam szereg modernizacji oraz inwestycji. Całkowicie zmieniony zostanie układ zasilania  w energię elektryczną poziomu 1030 m. Planuje się poprowadzenie trzech nowych linii kablowych średniego napięcia i światłowodu.
Linie kablowe po zabudowie będą stanowiły jedno z głównych zasilań dla rozdzielni 6kV na poziomie 1030 m. Zabudowany zostanie również nowy kabel optotelekomunikacyjny. Tego rodzaju przewody stosowane są do budowy lokalnych bądź rozległych połączeń światłowodowych. Mieszczą w sobie nawet do kilkuset włókien optycznych i charakteryzują się dużą odpornością włókien na zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne, a także niską stopą błędów. Ich zabudowę planuje się w szybach Grunwald III i Grunwald IV.
- Światłowód usprawni komunikację pomiędzy powierzchnią kopalni Halemba a systemami zdalnego nadzoru i sterowania – wyjaśnia Paweł Bodzioch, główny elektryk w ruchu Halemba.
Jeszcze 20 lat temu o światłowodach na dole kopalni nie było nawet mowy. Dziś każdy nowoczesny zakład górniczy musi je posiadać w swej infrastrukturze elektroenergetycznej. Służą do zdalnego sterowania polami rozdzielczymi średniego napięcia i umożliwiają monitoring wizyjny pracy maszyn i urządzeń, a także ich parametrów technicznych. Systemy nadzoru obejmą pracę rozdzielń 6kV oraz pompowni głównego odwadniania, a w niedalekiej przyszłości również klimatyzacji grupowej o mocy 6MW. Kiedyś nawet kilku pracowników musiało permanentnie obserwować wskaźniki urządzeń dołowych, a już dziś wystarczy do tego monitor komputera. System pozwala wyłapać potencjalne stany awaryjne i szybko na nie reagować.
Światłowód w kopalni jest w stanie przekazać o wiele większą liczbę danych niezbędnych w procesie ruchu kopalni niż łącza tradycyjne, np. informacje o pracy kombajnu, funkcjonowaniu rozdzielni dołowych, pomp głównego odwadniania, a także o zagrożeniach gazowych, wodnych, stanach awaryjnych maszyn i urządzeń generują niezależnie różne systemy. Są one jednocześnie przekazywane na stanowisko dyspozytorskie do jednej bazy. To ułatwia zarządzanie nimi i podejmowanie szybkich decyzji obarczonych jak najniższym stopniem ryzyka.