Innowacyjna technologia wód zasolonych

 autor: JM

 ma pomóc rozwiązać problem zasolonych wód kopalnianych
 
3 października 2023 roku w Głównym Instytucie Górnictwa - Państwowym Instytucie Badawczym miało miejsce trzecie, międzynarodowe spotkanie interesariuszy organizowane w ramach projektu LIFE BRINE-MINING pn. „Demonstracyjne wdrożenie zaawansowanej metody redukcji ładunku soli i odzyskiwania zasobów z zasolonych wód kopalnianych”. W spotkaniu uczestniczyło blisko 60 interesariuszy z jednostek naukowych, firm górniczych oraz instytucji rządowych i samorządowych.
Jak poinformowali przedstawiciele GIG-PIB, w spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Taurona Wydobycie, KGHM, PCC Rokita, Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, PGW Wody Polskie RZGW w Gliwicach oraz Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej i Rekultywacji.
Uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na miejsce instalacji odsalania wód kopalnianych skonstruowanej w ramach projektu, która umiejscowiona została na terenie kopalni PGG ruch Ziemowit w Lędzinach. Interesariusze zostali oprowadzeni po instalacji, gdzie mieli możliwość zrozumienia jej działania w praktyce.
Podczas spotkania podkreślono potrzebę rozwiązania problemu zasolonych wód kopalnianych trafiających do rzek oraz zagrożeń z tym zwiąnych. Partnerzy projektu szczegółowo omówili technologię proponowaną w projekcie. Zebrani eksperci podjęli dyskusję na temat wyzwań rynkowych i ekonomicznych związanych z rozwiązaniem omawianego problemu.
Projekt LIFE BRINE-MINING, którego liderem jest Narodowy Uniwersytet Techniczny w Atenach, realizowany jest przez konsorcjum 9 partnerów reprezentujących jednostki naukowe, badawcze oraz przedsiębiorstwa pochodzące z Polski, Grecji oraz Holandii. Celem projektu jest zapewnienie wsparcia we wdrażaniu Ramowej Dyrektywy Wodnej oraz promowanie rozwiązań zmierzających do realizacji koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, umożliwiając tym samym sektorowi górnictwa węgla kamiennego poprawę wydajności gospodarowania wodami kopalnianymi. Opracowany innowacyjny system pozwoli na eliminację i odzysk zasobów w zasolonych wodach pochodzących z górnictwa węgla kamiennego, a także na oczyszczanie i bezpośredni odzysk produktów końcowych (soli i wody) o wysokiej jakości i czystości.
Projekt LIFE BRINE-MINING finansowany jest w ramach unijnego programu LIFE.