Indie zwiększają

autor: Adam Maksymowicz

 wydobycie węgla
Hinduskie media komentując uchwały COP28 o możliwym wycofaniu paliw kopalnych, zgodnie je akceptują jako słuszne, potrzebne i celowe. Nie przeszkadza im to wcale rozwijać swojego górnictwa węglowego i to w skali dotąd niespotykanej. Wzrost ten do 2030 r., wyniesie ok. 66 proc., czyli z 900 mln ton obecnie, docelowo wyniesie 1,5 mld ton!
Po Chinach, które prowadzą identyczną politykę wycofywania paliw kopalnych, Indie zajmą niekwestionowane drugie miejsc w jego wydobyciu na świecie. Przed szczytem klimatycznym wywierano presje na Indie, aby zaniechały korzystania z węgla, gazu i ropy naftowej (The Press United – Fueling progress: How dirty coal will help the world’s most populous country go Green – 15 grudnia 2023). Indie jednak nie ustąpiły wyjaśniając, że ​​paliwa kopalne mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego.
Eksperci tego kraju twierdzą, że właśnie zakończona konferencja COP28 miała coś dla każdego, zwłaszcza pierwsze w historii odniesienie do odchodzenia od paliw kopalnych. Chociaż daleko mu do żądania wycofywania się z paliw kopalnych, wielu nadal uważa to za początek.
Jednocześnie Indie są jednym ze światowych liderów wykorzystania odnawialnych źródeł energii mających w tym samym czasie osiągnąć 500 GW mocy zainstalowanej z zasobów paliw nie kopalnych (w tym 450 GW ze źródeł odnawialnych). Podkreśla się przy tym, że węgiel jest tanim źródłem energii i nie jest możliwe rozróżnienie pomiędzy węglem, gazem i ropą naftową, ponieważ wszystkie są paliwami kopalnymi.
Indie uważają też, że kraje rozwinięte powinny włożyć więcej wysiłku i pieniędzy, aby osiągnąć cele w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Cytowana jest wypowiedź indyjskiego ministra środowiska Bhupender Yadav, który na wspomnianym szczycie, uzasadnił politykę klimatyczną swego kraju, która musi się opierać na zasadach równości i sprawiedliwości, z poszanowaniem uwarunkowań krajowych, a kraje rozwinięte winne przejąć wiodącą rolę w oparciu o swój wkład historyczny.
Zaznaczył on także, że Indie pod rządami premiera Narendry Modiego osiągnęły już wcześniejsze cele na poziomie krajowym ustalone na rok 2030 i skorygowały je w górę, potwierdzając ciągłe zaangażowanie.
 Indie będą nadal podążać tą ścieżką z najwyższą odpowiedzialnością i pokażą, jak ekonomia i ekologia mogą iść w parze - powiedział.
Zapewnił też, że w Indie są na dobrej drodze do osiągnięcia celów w zakresie transformacji energetycznej. Oprócz powiększania produkcji węgla Indie pracują również nad wzmocnieniem mocy źródeł odnawialnych, aby polepszyć niezawodność energetyczną ponad 1,4 miliarda mieszkańców. Oprócz ogromnych celów w zakresie energii słonecznej i wiatrowej Indie skupiają się również na innych rozwiązaniach, takich jak ekologiczny wodór, na potrzeby dekarbonizacji swojego sektora przemysłowego.
W hinduskich komentarzach medialnych stale i z naciskiem podkreśla się fałszywe decyzje dotyczące paliw kopalnych podjęte na wspomnianej konferencji klimatycznej, gdzie aby zadowolić głównych emitentów, decyzje te dają przepustkę gazowi, określając je jako „przejściowe”.