Wojciech Saługa ponownie

autor: AMC

 marszałkiem województwa, KO bierze wszystko
Wojciech Saługa z Koalicji Obywatelskiej 6 maja ponownie został wybrany marszałkiem  województwa śląskiego. Wrócił na to ważne dla Śląska stanowisko po 6 latach. Zdobył w głosowaniu 29 głosów. Wygrał z Janem Chrząszczem z PiS. Zastąpił na stanowisku Jakuba Chełstowskiego, który najpierw po politycznej zdradzie i przejściu w szeregi Zjednoczonej Prawicy Wojciecha Kałuży, reprezentował tę właśnie opcję, a następnie wykonał woltę i przeszedł na stronę Koalicji Obywatelskiej.
Przypomnijmy, wywodzący się z Jaworzna Wojciech Saługa już w latach 2014 - 2018 sprawował funkcję marszałka województwa śląskiego. KO mogła rządzić w sejmiku kolejną kadencję, gdyby nie tzw. zdrada Wojciecha Kałuży, który w 2018 roku został wybrany z list Koalicji Obywatelskiej, ale w wyniku politycznej korupcji przeszedł do PiS, co dało tej partii większość mandatów i władzę w Sejmiku Śląskim. Jakub Chełstowski w 2023 r. zrobił podobną woltę i przeszedł z PiS do KO.
Przewodniczącym Sejmiku Śląskiego wybrano Jacka Jarco z Trzeciej Drogi. Za jego kandydaturą opowiedziało się 27 radnych, a 11 było przeciwnych. Jego rywalem był Jan Kawulok (PiS) z Cieszyna. W jego przypadku głosów „za” było 18, a „przeciw” – 20. Wiceprzewodniczącymi natomiast zostali: Alina Bednarz (KO), Mirosław Mazur (KO), Stanisław Gmitruk (Trzecia Droga).
Kim jest nowy marszałek? W 1994 ukończył studia na Wydziale Ekonomiki Produkcji Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Następnie podjął pracę w Banku Śląskim, początkowo w oddziale w Jaworznie, następnie w centrali banku w Katowicach. Do 2013 działał w Stowarzyszeniu „Jaworzno Moje Miasto”.
Od 1994 do 1998 należał do Unii Polityki Realnej, a następnie do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W latach 1998–2002 był radnym miasta Jaworzna. Ponownie został radnym w 2002, złożył mandat w związku z powołaniem na stanowisko wiceprezydenta miasta. W 2004 w wyborach uzupełniających został wybrany do Senatu V kadencji w okręgu wyborczym nr 31 w Sosnowcu w miejsce Adama Gierka, wybranego do Parlamentu Europejskiego. Zasiadł w zarządzie PO w województwie śląskim, kieruje strukturami partii w Jaworznie.
W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu sosnowieckim został wybrany na posła V kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 25 275 głosów. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 26 368 głosów.
1 grudnia 2014 został wybrany na marszałka województwa śląskiego. Po śmierci Tomasza Tomczykiewicza został pełniącym obowiązki przewodniczącego PO w województwie śląskim, później objął funkcję przewodniczącego partii w regionie. W 2018 z listy Koalicji Obywatelskiej uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego. 21 listopada 2018 zakończył urzędowanie na stanowisku marszałka. W 2019 został członkiem zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich.
W wyborach w 2019 i 2023 ponownie uzyskiwał mandat poselski, kandydując z ramienia Koalicji Obywatelskiej i zdobywając odpowiednio 18 738 głosów oraz 28 781 głosów. 6 maja 2024 ponownie został wybrany na urząd marszałkiem województwa śląskiego, w konsekwencji odchodząc z Sejmu.