GZM wspiera wyprawy

autor: MOKR

 w tym wycieczkę śladami Kazimierza Kutza
 Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wspiera pomysły swoich gmin członkowskich na mikrowyprawy dla mieszkańców. W sobotę 29 czerwca i w niedzielę 30 czerwca 2024 r. gminy zorganizują u siebie wycieczki po lokalnych atrakcjach. To wszystko złoży się na obchody urodzin związku metropolitalnego pod hasłem „Kierunek GZM".
Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych miejsc. To również okazja do świętowania urodzin - 1 lipca minie 7 lat od powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W 2023 roku odbyły się 133 takie wycieczki. – Zapraszamy do wspólnego świętowania oraz do poznawania i doświadczania Metropolii w niecodzienny sposób – zachęca Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. – Metropolia to nie tylko atrakcyjne miejsce zamieszkania, pracy czy nauki, ale też świetny kierunek, jeśli chodzi o turystykę, miejsce do odpoczynku i spędzania czasu wolnego.
GZM przyjęto uchwałę o wsparciu przygotowanego przez gminy w 2024 roku pakietu 25 takich wydarzeń - łączną kwotą ponad 284 tys. zł. Kierunek GZM pierwszy raz obchodzono w Metropolii dwa lata temu. W pierwszej edycji Kierunku GZM wzięło udział ponad 14 tysięcy osób.
Wycieczki zakładają zwiedzanie zabytków, miejsc ciekawych przyrodniczo, zwiedzanie tematyczne, szlakami lokalnych artystów, obiektów infrastruktury miejskiej, itp.
Co można zwiedzić w tym roku? Oferta jest potężna, a oto kilka przykładów.
Katowice na „Świetlną historię Katowic" i „Szopienice śladami Kazimierza Kutza" otrzymały ponad 4 tys. zł, Mysłowice na projekt „Daj się karnąć” aż 22 tys. zł . Z kolei Dąbrowa Górnicza na dwa projekty „Dąbrowskie Stonehenge” oraz „Pałac! Kamera! Akcja” – 14 tys. 500 zł.
Sosnowiec zaprasza na „Zwiedzanie Pałacu Oskara Schoena”, a Wyry na mikrowyprawę „Śladami Luftbany". Pyskowice zaproponowały „Dramagedon na bis - kajakiem i balonem wokół Pyskowic i Zbrosławic" oraz „Muzyczne śniadanie w Parku Miejskim w Pyskowicach”. Dzięki temu do Pyskowic powędruje ponad 94 tys. zł.
Tychy zapraszają na „Trolejbusem z bluesem" oraz „Rowerem od socrealizmu do postmodernizmu". Zabrze zaprasza na mikrowyprawę „Organowe-Love na bis" oraz "Monumentalną rajzę po Elektrociepłowni Zabrze”. Łaziska Górne proponują „Rajzę po dawnych „Wrotach Piekieł” Metropolii”. Rudziniec z kolei zaprasza na „Spacer śladami Ballestremów – Pławniowice”.
Wydarzenia dla uczestników Kierunku GZM są bezpłatne, ale niektóre z nich wymagają wcześniejszej rejestracji (na stronie kierunekgzm.pl).