autor: Aldona Minorczyk-Cichy
, bo im się opłaca
Miasto z dwustuletnią węglową historią stało się liderem walki o czyste powietrze. Eksperci Forum Energii opracowali plan transformacji dla Rybnika. Po co? Bo to się po prostu opłaca. Nakłady zwrócą się w niższych rachunkach za energię i zwiększeniu efektywności energetycznej.
Eksperci podkreślają, że Rybnik w ostatnich latach postawił na transformację energetyczną. Dzięki ścisłej współpracy władz miasta z mieszkańcami wymieniono prawie 10 tys. źródeł ciepła, rozpoczęto termomodernizację budynków. Samorząd uzyskał historyczne dofinansowanie 143 mln zł na inwestycje w OZE. Do pełnej transformacji energetycznej jednak jeszcze daleko. Dlatego powstał „Plan transformacji energetycznej Rybnika do 2040 r.” przygotowany przez Forum Energii – przy użyciu nowatorskich algorytmów opracowanych wspólnie z firmą technologiczną Enercode.
Rybnik jest przykładem miasta, które trudną sytuację społeczną i gospodarczą przekształciło w motywację do działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Nasza walka ze smogiem na początku obejmowała trzy kluczowe elementy: edukację, dotacje i kontrole. Dzięki temu jakość powietrza w naszym mieście znacząco się poprawiła – ale my kontynuujemy wysiłki, by nadal zmieniać oblicze miasta. Naszą ambicją jest nie tylko ostateczne zwycięstwo w walce o czyste powietrze, ale także przebudowa lokalnej gospodarki. Planujemy rozwijać nowoczesne technologie OZE oraz przekształcić Rybnicki Okręg Węglowy w Rybnicki Okręg Wodorowy – wylicza Wojciech Kiljańczyk, wiceprezydent Rybnika.
Eksperci podkreślają, że kluczowe wyzwania, przed którymi stoi Rybnik, to: modernizacja ciepłownictwa, rozwój OZE, termomodernizacja budynków, zmitygowanie wysokich nakładów inwestycyjnych. Transformacja energetyczna Rybnika zwróci się w okresie 16 lat.
Rekomendowanym planem działań dla Rybnika jest scenariusz, w którym miasto do 2040 r. odchodzi od spalania węgla i gazu ziemnego w budynkach ogrzewanych indywidualnie. Dzięki temu redukcja emisji CO2 sięgnie 63 proc. względem 1990 r., a emisja pyłów PM2,5 i PM10 z ogrzewnictwa zostanie całkowicie wyeliminowana – czytamy.
W efektywność energetyczną budynków, technologie niskoemisyjne trzeba w Rybniku zainwestować 4 mld zł do 2040 r. Nakłady zwrócą się w ciągu 16 lat w niższych rachunkach dla odbiorców indywidualnych i wyższej efektywności energetycznej budynków. Doprowadzą do spadku rachunków za ciepło o więce
niż jedną czwartą.