Zakład Górniczy Eko-Plus

autor: Tomasz Rzeczycki

 stanie się kolejną kopalnią z przystankiem kolejowym obok zakładu
 Zbudowano ją dla wywozu węgla z górnośląskich kopalń do portu w Gdyni. Dzisiaj węgiel jest już tylko jednym z towarów przewożonych po Magistrali Węglowej. Wchodząca w jej skład linia kolejowa nr 131 Chorzów Batory – Tczew przechodzi ciągnący się niemiłosiernie remont południowego odcinka.
– Węgiel jest jednym z ładunków pociągów towarowych na tej linii – potwierdza Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.
Gdy w połowie marca 2022 r. wstrzymano całkowicie ruch pociągów pasażerskich na trasie Tarnowskie Góry – Katowice, obiecywano, że potrwa to półtora roku. Potrwało znacznie dłużej. I to nie tylko dlatego, że przez większą część prac utrzymywano przejezdność po jednym torze, żeby pociągi z węglem mogły bez problemu wyjeżdżać z Górnego Śląska na północ. I chociaż 13 grudnia 2024 r. przywrócono kursowanie pociągów osobowych Kolei Śląskich na odcinku Chorzów Batory – Tarnowskie Góry, to powodów do zadowolenia jeszcze nie ma. Po pierwsze, większość tych pociągów nie dojeżdża do Katowic, a prędkość jazdy jest niska. Po drugie, część prac pozostała do wykonania, przez co na odcinku Nakło Śląskie – Chorzów Batory pociągi kursują tylko po jednym torze.
– Prowadzimy jeszcze prace przy jednym torze i sieci trakcyjnej na odcinku Chorzów Stary – Radzionków. W Radzionkowie wykonujemy roboty drogowe w obrębie ulic Zejera, Sikorskiego i Kużaja. Wykonawcą robót jest firma PORR. Zakończenie wszystkich prac na linii kolejowej Chorzów Batory – Nakło Śląskie planowane jest w IV kwartale 2025 r. – informuje Katarzyna Głowacka z PKP Polskie Linie Kolejowe.
W ramach inwestycji m.in. zbudowano nowy przystanek Chorzów Uniwersytet oraz zlikwidowano przystanek pasażerski Bytom Północny. W zamian za ten drugi około pół kilometra od niego zaczęto budowę przystanku Bytom Stroszek. Usytuowano go tuż obok Zakładu Górniczego Eko-Plus, przy wiadukcie kolejowym nad drogą krajową nr 11. Okazało się, że trzeba tam wzmocnić nasyp kolejowy. Dlatego PKP PLK postanowiła udostępnić ten przystanek dla postojów pociągów dopiero od marca 2025 r., od korekty rozkładu jazdy.
W ten sposób ZG Eko-Plus stanie się kolejną kopalnią z przystankiem kolejowym obok zakładu. W przeszłości pociągi zatrzymywały się m.in. pod bramą KWK Wesoła, obok KWK Makoszowy, KWK Knurów i KWK Szczygłowice. Współcześnie pociągiem można dojechać do turystycznych kopalń w Wieliczce i Nowej Rudzie.
Od marca 2022 r. do połowy grudnia 2024 r. z Tarnowskich Gór do Katowic zamiast pociągów Kolei Śląskich jeździły autobusy zastępcze S-8 oraz S-80. Były one dogodniejsze dla części pasażerów, gdyż przystanki kolejowe, np. Bytom Karb czy Radzionków, położone są z dala od osiedli. Nie brakowało więc głosów domagających się, by autobusy te kursowały nadal.
Po zakończeniu robót na odcinku Chorzów Batory – Nakło Śląskie prace mają się przenieść na kolejny fragment magistrali. Planowana jest modernizacja odcinka Nakło Śląskie – Kalina, czyli do posterunku odgałęźnego obok stacji Herby Nowe. W czasie prowadzonych prac pociągi będą kursowały po jednym torze. Wówczas ma być zbudowany nowy przystanek pasażerski Tarnowskie Góry Osada Jana.
Tylko czy będzie on używany? Na linii kolejowej nr 131 jest 15 stacji i przystanków, przy których obecnie nie zatrzymują się pociągi: Wręczyca, Kłobuck, Miedźno, Działoszyn, Szadek, Otok, Poddębice, Kłudna, Kraski, Dąbie nad Nerem, Ponętów, Lipie Góry, Żaryń, Chełmce i Karczyn. W Kłobucku czy w Działoszynie zbudowano nawet nowe perony, kładkę nad torami, windy i... przejeżdżają tamtędy węglarki, a pociągów pasażerskich brak.
Nie ma natomiast perspektyw na modernizację krótkiej linii kolejowej nr 165 Bytom Bobrek – Bytom Karb. Trasa ta prowadzi tuż obok KWK Bobrek w Bytomiu. Za pomocą tej linii węgiel z kopalni Bobrek może być wywożony na północ. Prace na linii kolejowej Bytom Bobrek – Bytom Karb były realizowane w 2012 r. i obecnie PKP PLK nie planuje dalszych robót remontowych na tej linii. Prędkość rozkładowa dla obu torów wynosi 60 km/h.