Górnictwo: cała kopalnia w jednym pokoju

23 stycznia 2019 Portal gospodarka i ludzie autor: MD

KGHM przenosi operacyjne zarządzanie procesami produkcyjnymi z dołu kopalni na powierzchnię. W Zakładach Górniczych Lubin skumulowano najnowsze osiągnięcia techniki. Nowo otwarty control room łączy funkcje wszystkich dyspozytorni w jednym miejscu.

 

ZG Lubin to najstarsza kopalnia KGHM w Zagłębiu Miedziowym. Zlokalizowana w samym sercu regionu zatrudnia blisko 3200 osób. Przez ponad pół wieku kopalnia przeszła liczne przemiany. Jak poinformowały portal netTG.pl służby prasowe miedziowego koncernu, w środę, 23 stycznia, otwarto w niej nowoczesne centrum sterowania i monitoringu. KGHM od dawna zalicza się do liderów w produkcji miedzi i srebra na świecie. Teraz firma zamierza jeszcze bardziej zaznaczyć swoją obecność w międzynarodowych rankingach firm surowcowych.
Control room to nowoczesne centrum dowodzenia, w którym zintegrowano różne systemy wspierające funkcjonowanie kopalni. Obecność służb dyspozytorskich w jednym miejscu pozwala na szybkie diagnozowanie i odpowiednie reagowanie. Ma to znaczenie podczas normalnego trybu pracy, ale jest szczególnie ważne w sytuacjach awaryjnych, czy podczas prowadzenia akcji ratowniczej.
- Kopalnia Lubin zyskuje drugą młodość dzięki wprowadzanym nowym technologiom. Nasze inwestycje w systemy 4.0 nie są przypadkowe. Nowoczesność jest niezbędna dla stabilnego rozwoju i przyszłości Polskiej Miedzi. W naszej strategii stawiamy na e-przemysł, dlatego w zakładach produkcyjnych KGHM wdrażamy najnowsze rozwiązania, które usprawniają zarządzanie, a w efekcie podnoszą efektywność całej firmy. Pod tym względem możemy się ścigać ze światem - mówił na otwarciu nowoczesnej dyspozytorni prezes KGHM Marcin Chludziński.
- Chciałbym serdecznie podziękować dyrekcji kopalni, jak i całemu zespołowi, który intensywnie pracował przy tworzeniu control room. Dzisiaj możemy zobaczyć zarówno was jak i cały system w akcji – dodał szef Polskiej Miedzi.
W control room pracownicy kopalni zyskują szeroki dostęp do informacji kluczowych dla produkcji, w tym pracy oddziałów górniczych, ciągów transportowych i wysypów, również tych zlokalizowanych w szczególnie trudnych warunkach górniczych.
- Zdalna kontrola i zarządzanie procesem technologicznym oraz utrzymaniem ruchu w kopalni ogranicza koszty eksploatacji systemów produkcyjnych, ale przede wszystkim wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Wszystkie istotne parametry pracy są rejestrowane, archiwizowane i poddawane analizie, co umożliwia bieżącą i okresową ocenę efektywności transportu poziomego pod względem technicznym.