W Górniczej o wyjeździe św. Barbary

Portal gospodarka i ludzie  autor: MD

Górnikom z kopalni Piekary towarzyszyliśmy, gdy było wiadomo, że kopalnia kończy wydobycie. Byliśmy świadkami, gdy na powierzchnię wyjeżdżała ostatnia tona węgla. W najbliższym numerze "Górniczej" - który będzie dostępny w najbliższy czwartek, 22 lipca - pokażemy jak wyrobiska piekarskiego zakładu opuszczała figura św. Barbary, która trafi do bytomskiego Bobrka. 
W nadchodzącym wydaniu gazety przedstawimy też sytuację, która towarzyszyła planowanemu spotkaniu związków zawodowych z Polskiej Grupy Górniczej z wicepremierem Jackiem Sasinem. Przedmiotem dyskusji miał być plan naprawczy dla spółki. Wicepremier zapraszał na rozmowy w czwartek do Warszawy, związkowcy zaprosili natomiast wicepremiera na Śląsk. Wiadomo już, że spotkanie się nie odbędzie w tym tygodniu. O tym, czego można się będzie spodziewać po planie dla PGG spytaliśmy ekspertów. 
Informujemy także o kluczowej decyzji dotyczącej przedłużenia koncesji dla kopalń PGG. Wszystkie zakłady Grupy mają je już ważne do 2044 r. Ostatnie dziewięć z nich zostało przekazanych w piątek, 17 lipca. W nowym numerze wyjaśniamy, co to znaczy dla spółki. 
Kontynuujemy także wątek dotyczący przyszłości Śląska bez węgla. Tym razem swoimi spostrzeżeniami z "Górniczą" podzielił się prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej. Ekspert nie owija w bawełnę i mówi wprost, że "rezygnacja z polskiego węgla to zapaść Śląska: społeczna i gospodarcza".
Zachęcamy także do lektury wywiadu z prezesem JSW Innowacje Jackiem Srokowskim, który wyjaśnia m.in. na czym polega działalność firmy należącej do Grupy Kapitałowej JSW. 
- Uważam, że spółka JSW Innowacje, mimo wciąż młodego wieku, dokonała wielu ciekawych wdrożeń projektowych zarówno w obszarze działalności górniczej, jak i koksowniczej - mówi prezes Srokowski, który nie unika także odpowiedzi na trudne pytania. 
Także w tym numerze "Górniczej" nie mogło zabraknąć informacji prosto z kopalń. Tym razem rozmawiamy z załogą rudzkiej Halemby, która po przerwie spowodowanej epidemią wznowiła eksploatację pokładów: 402 oraz 414/1 ścianą 7a oraz ścianą 4. Wydobycie węgla prowadzone jest na dotychczasowym planowanym poziomie.
Przypominamy także historię kopalni Czeczott, która została uruchomiona w lipcu 1985 r. Zakład ten fedrował zaledwie 20 lat, ale jego infrastruktura do dziś jest wykorzystywana przez PGG.
W dziale Po szychcie prezentujemy natomiast Janusza Szymę, głównego mechanika ds. obiektów podstawowych w kopalni Sośnica, którego pasją jest fotografia przyrodnicza. Swoją uwagę skupia przede wszystkim na ptakach.