Czeladź zrewitalizuje cechownię b. kopalni Saturn

Polska Agencja Prasowa

 W ciągu dwóch lat cechownia b. kopalni Saturn w Czeladzi (Śląskie) zostanie zrewitalizowana pod kątem utworzenia w niej Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego - zapowiedzieli w środę czeladzcy samorządowcy. Tego dnia podpisali umowę na wykonanie prac.
- Cieszę się, że dzięki tej inwestycji Czeladź zyska unikatowy obiekt w skali całego regionu. Jestem przekonany, że w ciągu dwóch lat to miejsce zmieni się nie do poznania, a Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego stanie się ważnym punktem turystycznym na mapie naszego województwa - powiedział burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.
Miasto liczy, że nowe muzeum, podobnie jak zabrzańska kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza, działające w ramach Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, stanie się ważnym punktem na turystycznej mapie regionu i upamiętni historię zagłębiowskiego górnictwa węglowego. W zrewitalizowanej cechowni ma znaleźć się też mediateka.
Do oszacowanej na 21,1 mln zł inwestycji pod nazwą "Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu" samorząd Czeladzi otrzymał dofinansowanie (16,9 mln zł z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na dziedzictwo kulturowe i - dodatkowo - 2 mln zł z budżetu państwa) w marcu 2018 r.
Jak wyjaśniał wówczas czeladzki magistrat, chodzi o utworzenie w cechowni kopalni Saturn muzeum poświęconego węglowej tradycji Zagłębia Dąbrowskiego, a także umieszczenie w pokopalnianym obiekcie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Według wcześniejszych informacji inwestycja ma polegać na przebudowie dawnej cechowni, łaźni, szatni i części administracyjnej kopalni Saturn oraz adaptacji tego budynku pod kątem nowych funkcji.
Czeladzcy samorządowcy przekonywali, że muzeum pod względem tematyki będzie jedynym tego typu w Zagłębiu Dąbrowskim. Żadna z instytucji muzealnych na terenie pogranicza małopolsko-śląskiego nie porusza bowiem w formie ekspozycji tematycznej kwestii powstania i rozwoju tam górnictwa czy jego postindustrialnego dziedzictwa.
W czeladzkim muzeum organizowane mają być m.in.: wystawy stałe i czasowe, wykłady, wieczory autorskie, lekcje muzealne, spacery historyczne. Biblioteka ma włączać się w działania organizowane przez muzeum, a razem mają współpracować z istniejącą już na terenie kopalni Saturn Galerią Sztuki Współczesnej Elektrownia.
Koordynująca prace dotyczące cechowni spółka Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Czeladzi wyłoniła wykonawcę modernizacji i adaptacji obiektu w powtórzonym przetargu. W pierwszym, przeprowadzonym w 2018 r., jedyna oferta opiewała na 46 mln zł brutto, przy budżecie 20,1 mln zł brutto.
Następnie miasto negocjowało wydłużenie unijnego projektu. W tegorocznym postępowaniu spłynęło osiem ofert - najtańsza, złożona przez warszawską firmę Anna-Bud, przy budżecie 30,7 mln zł, zmieściła się w tej kwocie. W ostatnich dniach Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrywała jeszcze protest jednego z konkurentów, odrzucając go.