W Górniczej o planie ratunkowym dla PGG

Portal gospodarka i ludzie  autor: JM

W miniony wtorek, 28 lipca, strona związkowa miała zapoznać się z planem restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej, który pozwoliłby uratować stojącą na skraju bankructwa spółkę. Tak się jednak nie stało, a plan nawet nie został pokazany związkowcom. O tym, jak wyglądały kulisy negocjacji, przeczytacie w najnowszym numerze Trybuny Górniczej, która ukazała się w czwartek, 30 lipca.
Plan zakładał m.in. likwidację dwóch kopalń - KWK Ruda i KWK Wujek, widząc jednak twardą i zdecydowaną reakcję związkowców, strona rządowa nie przedstawiła go stronie społecznej. Zamiast tego ustalono, że przygotowaniem nowego planu zajmie się zespół złożony z przedstawicieli rządu, związków zawodowych, zarządu spółki i parlamentarzystów. Jego założenia mają zostać opracowane do końca września. W Górniczej przedstawiamy, jak rozmowy wyglądały od kuchni oraz głosy ekspertów dotyczące przyszłości PGG.
Na biężąco śledzimy sytuację epidemiczną w kopalniach. Choć znakomita większość zakładów pracuje normalnie, to niektórzy mówią już o kolejnej fali koronawirusa w kopalniach - w wybranych zakładach znów przeprowadzane są badania przesiewowe.
Piszemy również o inwestycjach w kopalni Pniówek, gdzie pogłębiane są dwa szyby, a w ciągu kolejnych lat rozpocznie się głębienie trzeciego. Przyglądamy się także pracy w kopalni miedzi. O swoich doświadczeniach mówi Michał Piotrowski, twórca bloga Miedziowy Górnik, który zaczynał pracę w górnictwie węglowym, a obecnie jest pracownikiem KGHM.
Tradycyjnie zapraszamy do działu "Po szychie", w którym możecie przeczytać o Kamilu Krzewinie, ratowniku z kopalni Halemba, który po godzinach jest zawodnikiem MMA.