Kolejnych 120 nowych przypadków koronawirusa wśród górników

Autor: DJ
 
Przeszło 120 nowych przypadków koronawirusa odnotowano minionej
doby wśród górników z kopalń na Górnym Śląsku. Największy od wielu tygodni dobowy przyrost zachorowań w górnictwie jest głównie efektem badań przesiewowych prowadzonych wśród załogi kopalń Chwałowice w Rybniku i Bielszowice w Rudzie Śląskiej.
Z koronawirusem zmaga się teraz 1279 górników.
957 z Polskiej Grupy Górniczej (PGG), 212 z Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach oraz 110 z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).
Dane te nie uwzględniają jeszcze wszystkich wyników prowadzonych w wybranych kopalniach testów.
W Polskiej Grupie Górniczej minionej doby liczba osób zakażonych koronawirusem zwiększyła się o 119. Najwięcej nowych przypadków - 73 przypada na kopalnię Chwałowice, gdzie prowadzone są badania przesiewowe 2,8-tysięcznej załogi. Łącznie zachorowało tam dotychczas 225 osób. W kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej potwierdzono dotąd 532 przypadki koronawirusa - od czwartku 6 sierpnia nastąpił wzrost o 3), a w kopalni Marcel w Radlinie - 55.
Od soboty Ruda Śląska, Rybnik i powiat rybnicki, a także powiat wodzisławski, gdzie ulokowana jest kopalnia Marcel, oraz powiat pszczyński, będą objęte tzw. czerwoną strefą epidemiczną. Oznacza to wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, m.in. obowiązku noszenia maseczek także na zewnątrz.
Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 2918 pracowników, z których 1961 osób (67 proc.) to ozdrowieńcy. Choruje 957 pracowników, a 1203 przebywają na kwarantannie.
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) w piątek 7 sierpnia przybyło 8 nowych przypadków zakażenia - siedem w kopalni Borynia, jeden w kopalni Zofiówka. Od początku epidemii w kopalniach JSW koronawirusem zaraziło się 4080 osób, natomiast wyzdrowiało 3970 (97,3 proc.). 51 pracowników JSW przebywaw kwarantannie. Choruje 110 górników.
W Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do piątku 7 sierpnia rano zanotowano 286 przypadków koronawirusa. Wyzdrowiały 74 osoby, nadal choruje 212. z Kolei 90 pracowników przebywa na kwarantannie.
Łącznie według czwartkowych danych spółek węglowych od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 7 tys. 874 górników z PGG, JSW, Węglokoksu Kraj (wszyscy już tam wyzdrowieli) oraz PG Silesia. Dotychczas wyzdrowiało 6 tys. 595 pracowników kopalń, a zatem ok. 83,7 proc. wszystkich zakażonych.