Ciech liczy na podatek od śladu węglowego

AKC
 
Transformacja energetyczna to proces, który - bardziej czy
mniej dotkliwie - odbije się na wielu gałęziach gospodarki. Zdaniem Mirosława Skowrona, wiceprezesa Ciechu, tym, co mogłoby wesprzeć polskie i europejskie przedsiębiorstwa w budowaniu konkurencyjności, jest podatek od śladu węglowego. Pytanie czy zostanie jednak wprowadzony?
Redukcja CO2 to cel, jaki postawił sobie cały świat - również przedsiębiorcy, producenci czy spółki giełdowe. Te ostatnie - choć nie jest to jeszcze powszechne - odnotowują działania mające za zadanie realizację tego celu. Zdaniem Mirosława Skowrona, wiceprezesa firmy chemicznej Ciech, takich podmiotów będzie przybywać. 
- Mamy wiele przedsiębiorstw, które są notowane nie tylko na GPW. Mamy także wielu producentów czy automotive, które posługują się tą informacją (omawiającą wpływ na środowisko - przyp. red.) na poziomie swoich spółek matek i tam być może jest ona raportowana. Jeżeli dziś mówimy o Zielonym Ładzie, jeżeli chcemy mieć gospodarkę o obiegu zamkniętym, to nasi odbiorcy będą sobie życzyć, żeby nasze produkty były produkowane w gospodarce zroemisyjnej. W mojej ocenie to zostanie wymuszone w sposób dość naturalny. To będzie też jeden elementów marketingowych, pozwalających na zdobywanie kolejnych rynków - uważa Skowron.
Z kolei kluczowym, jak wydaje się, elementem, który pozwoliłby budować konkurencyjność firm europejskich na świecie jest carbon tax, czyli podatek od śladu węglowego. Pytanie, czy rozwiązanie to ma szansę zaistnieć, czy są to jedynie mrzonki?
Moim zdaniem ten podatek powinien funkcjonować - przynajmniej w okresie, w którym jesteśmy, w czasie transformacji. Musimy mieć jakąś możliwość konkurowania. Jeżeli z jednej strony będziemy pozyskiwać pieniądze z Zielonego Ładu na modernizację, to jednocześnie będziemy musieli mieć swoje środki, czyli będziemy po raz kolejny się zadłużać zwiększać swoje zaangażowanie CAPEX-owe. W tym czasie konkurencja nie będzie musiała tego robić, będzie zajmowała się tylko i wyłącznie modernizacją. Nie chciałbym, żeby to były mrzonki. Mam nadzieję, że uda nam się powalczyć, żebysmy jednak coś takiego na okres transformacji uzyskali - mówi Skowron. 
Szerzej o transformacji, Zielonym Ładzie i energetyce będziemy mówić podczas 12. Europejskiego Kongresu Gospoadr