Mogą być pieniądze na wsparcie dla PGG

Autor: PAP/dm
 
Zabiegamy o wsparcie dla Polskiej Grupy Górniczej (PGG)
ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju na bardzo znaczącą kwotę, która pozwoli firmie przetrwać najbliższe miesiące - powiedział w niedzielę w Telewizji Trwam wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Rząd nie zrezygnował z programu naprawczego PGG.
Według wicepremiera nie osiągnięto efektu czystego powietrza ograniczając zużycie paliwa w Europie.
Z punktu widzenia interesu Polski powinniśmy nadal korzystać z korzystania z węgla.
Zdaniem Sasina potrzebny jest program naprawczy dla PGG i w tej sprawie projekcje rozmowy. "Rozmawiamy o tym programie naprawczym. On będzie trudny, bo tutaj nie ma łatwych przegląd. My inaczej niż nasi poprzednicy z PO i PSL-u nie będzie niczegozucać siłd. (... ze stroną społeczną ze związkami zawodowymi "- podkreślił Sasin.
"Szukamy również wsparcia wsparcia, chociaż cała sytuacja związana z koronawirusem nie jest zawiniona przez polską Grupę górniczą, odpowiedź na wsparcie ze strony wsparcia ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju na bardzo znaczącą kwotę" - zapowiedział Sasin.
Wicepremier dodać, że trzeba też trzeba zobaczyć, które spowodują, że spowodują, że PGG będzie rentowna również w następnych latach i "nie będzie produkować węgla ponad produkie spie nędę "Musimy skorelować z wpisem z polskiej energetyki" - stwierdził Sasin.
Wicepremier przyznał, że Polska Grupa Górnicza znalazła się bardzo trudnej sytuacji. "Można powiedzieć, że ma zapchane zwały, nie ma gdzie tego tekstu składować, nie ma komu sprzedać. Do tego dochody finansowe finansowe, które trzeba spłacić" - zaznaczył.
"Musimy dzisiaj dzisiaj w kategoriach takich, i tak rozmawiamy z partnerami społecznymi, kiedy tak naprawdę koniec węgla w polskiej gospodarce. Chcemy, żeby to było jak powyżej. Unia Europejska postawiła rok 2050 jako ten koniec wydobycia węgla w energetyce. My chcemy, żeby to było dłużej, ale z wielu nieprofesjonalnych dni tego dłuższego okresu trudnego, również z tego powodu, że dzisiaj nie ma wyposażenia, enerklowkowania
Sasin był pytany, czy jego czas zamykanie kopalń węgierski węgierski węgierski dobry pomysł i czy Polska trzeba od węgla odchodzić, a także, czy to UE trzeba o tym decydować.
Według wicepremiera nie osiągniętego poziomu czystego powietrza ograniczając zużycie paliwa tylko w Europie, podczas gdy Rosja, Chiny, Indie czy USA są poza tymi regulacjami. "Ja jestem absolutnie przekonany, że moja nie mamy tu do ceny z racjonalną polityką i gospodarką, którą włodarze UE mam do wyboru z pewnego rodzaju ideologią, która powoduje, że często racjonalna, merytoryczna dyskusja jest niezwykle utrudniona." - Przeglądżył.
„A z naszego, polskiego punktu widzenia ona jest tym bardziej utrudniona, przez to, że my jesteśmy krajem w tym zagadnienie dość osamotnionym w UE. I o ile udaje nam sięda namować napo ile udaje nam się so namować nachoze kiedy próbowano nam na obniżenie kosztów uchodźcze, (...) udało nam się te zablokować. Polityka w tej chwili te rozmowy dot. praworządności z budżetem, też udało nam si o bardęć. praworządności z budżetem, też udało nam się o bardęć , które nas tradycyjnie wspierają, jak kraje Grupy Wyszehradzkiej, niestety nie chcą sprzeciwić się tej polityce narzucanej z Brukseli "- dodać wicepremier.
Ocenił, że z punktu widzenia interesu Polski "najlepsze zezwolenie nam w trakcie korzystania z zasobu jaki jest węgiel". „I my zrobimy wszystko i robimy wszystko, przynajmniej ten okres odchodzenia od węgla wydłużyć, licząc, że być w momencie nastąpi korekta tejodity polki, gdy prokae siwi ...
Na początku prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys mówił, że PFR jest gotów udzielić pomocy spółkom z branży górniczej, jeśli spełnisz jedno warunki i przedstawią wiarygodne plany, które pokażą, że są w stanie wrócić do rentowności i ustabilizować swojego wsparcia finansowego.
Plan naprawczy dla górnictwa ma być do końca września wypracowany przez zespół ds. transformacji górnictwa do końca września tego roku. Ma on rozwinęła potencjał skórny w sektorze wydobywczym węgla kamiennego.