Komisja Europejska opublikowała nową listę surowców krytycznych  

Portal gospodarka i ludzie  autor: KAJ

Komisja Europejska opublikowała dzisiaj nową listę tzw. surowców
krytycznych - kluczowych dla rozwoju gospodarczego i technologicznego UE. Na liście utrzymany został węgiel koksowy, którego największym producentem w Unii jest Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).
- Cieszę się, że się udało - to niezwykle ułatwi Jastrzębskiej Spółce Węglowej pozyskiwanie środków na kolejne inwestycje, rozszerzanie działalności na przykład w kierunku wytwarzania wodoru oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Ma to wszystko jeszcze większe znaczenie w dobie spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19 - ocenił Jerzy Buzek.
W ostatnich miesiącach Jerzy Buzek wielokrotnie podnosił na spotkaniach w Parlamencie Europejskim temat obecności węgla koksowego w unijnym wykazie surowców krytycznych. Na początku marca wystosował również w tej sprawie list do Fransa Timmermansa - Wiceprzewodniczącego Wykonawczego KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu i Thierry’ego Bretona - Komisarza ds. Rynku Wewnętrznego.
 - Instytucje finansowe w Europie od paru już lat generalnie nie współpracują z branżą węglową. Wyjątek to węgiel koksujący - tak długo, jak utrzyma status surowca krytycznego. Dlatego, podobnie jak trzy lata temu, znów bardzo mocno zaangażowałem się w przekonywanie do tego Komisji Europejskiej - powiedział Jerzy Buzek.
Jednocześnie zwrócił uwagę, że dzisiejsza decyzja jest ważna nie tylko dla JSW i całego województwa śląskiego:
- To doskonała wiadomość także dla naszego przemysłu hutniczego - węgiel koksowy jest na razie nie do zastąpienia w produkcji stali, która z kolei jest kluczowym elementem łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej, przemysłu kolejowego, motoryzacyjnego czy lotniczego. Produkty uboczne wytwarzania koksu mają też zastosowanie przy produkcji baterii - na przykład do samochodów elektrycznych - podkreślił Jerzy Buzek.
Unia Europejska importuje ok. 75 proc. zużywanego przez siebie węgla koksowego, sprowadzając co roku 40 mln ton tego surowca z tak odległych krajów, jak Stany Zjednoczone, Kanada, Mozambik czy Rosja. Szacuje się, że tzw. ślad węglowy węgla koksowego z Australii - największego unijnego dostawcy - jest nawet trzykrotnie wyższy niż rodzimej produkcji. Od 2023 r. Polska będzie jedynym w UE producentem tego surowca.  
Nowa lista surowców krytycznych ma obowiązywać przez najbliższe 3 lata i obejmuje 30 surowców, m.in. antymon, beryl, borany, chrom, fluoryt, fosforyt, gal, german, grafit, ind, kobalt, krzem metaliczny, magnez, magnezyt, metale ziem rzadkich, niob, platynowce i wolfram. W porównaniu z poprzednią listą, opublikowaną w 2017 r., obecna została rozszerzona o boksyt, lit, stront i tytan; wypadł z niej za to hel.