Dobre wiadomości dla JSW z Brukseli

Adam Sofuł
 
Komisja Europejska opublikowała 3 września listę 30 tzw. surowców
krytycznych. Co istotne-  z punktu widzenia Polski - pozostał na niej węgiel koksowy. JSW jest największym jego producentem w Europie.
Węgiel koksowy pozostanie surowcem strategicznym Unii Europejskiej - poinformowała w czwartek Komisja Europejska. 
- To świetna wiadomość. (…) Bez tego węgla nie ma stali kluczowej dla energetyki wiatrowej, przemysłu kolejowego czy motoryzacyjnego, a więc wielu miejsc pracy. Cieszę się, że się udało! - skomentował na Twitterze tą wiadomość Jerzy Buzek, europoseł i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Surowce krytyczne, to takie, które mają istotne znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju gospodarczego całej Wspólnoty. Nowa lista  ma obowiązywać przez najbliższe 3 lata i obejmuje 30 surowców. W porównaniu z poprzednią listą, opublikowaną w 2017 r., obecna została rozszerzona o boksyt, lit, stront i tytan, wypadł z niej za to hel.
Dla Polski ważne jest to, że na liście pozostał węgiel koksujący. Największym producentem tego surowca w UE jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Decyzja KE może jej ułatwić pozyskiwanie finansowania na dalsze inwestycje.
Unia Europejska importuje ok. 75 proc. zużywanego przez siebie węgla koksowego, sprowadzając co roku 40 mln ton tego surowca.