Ruda żelaza z klifu morskiego

Portal gospodarka i ludzie  autor: TRz

Co można znaleźć oprócz piasku w wysokim klifie nadmorskim?
Na wyspie Wolin poszukiwano tam w przeszłości srebra, a później produkowano z klifu... kwas siarkowy. Okazy pozyskanej stamtąd rudy żelaza można do dzisiaj podziwiać w muzeum Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach. I nie są to jedyne eksponaty górnicze prezentowane na wystawie.
Woliński Park Narodowy obchodził w tym roku sześćdziesiąta rocznicę utworzenia. Pokrzyżowała ją sytuacja epidemiczna w Polsce. Z jej powodu 12 marca 2020 r. zamknięte zostały Muzeum WPN i zagroda pokazowa żubrów, a od 1 kwietnia plaże nadmorskie na terenie Parku. Od 4 do 20 kwietnia zamknięty był wstęp na teren Parku i obowiązywał zakaz poruszania się szlakami. Wiosną kolejne ograniczenia stopniowo łagodzono, 21 maja udostępniając muzeum, a 9 czerwca - zagrodę żubrów.
Chociaż osoby wypoczywające na wyspie Wolin wybierają głównie piaszczyste plaże, a potem spacery po lesie, to zadowoleni mogą być także miłośnicy górnictwa. Najbardziej znaną pozostałością po dawnej eksploatacji wapienia w granicach Wolińskiego Parku Narodowego jest oczywiście Jezioro Turkusowe koło Wapnicy.

1602845344 wolinskiparknarodowy

 
W muzeum Wolińskiego Parku Narodowego znaleźć można także i inne świadectwa działalności górniczej na tej wyspie. Eksponowane są np. okazy pirytu, czyli siarczku żelaza, pochodzące z klifu w Grodnie. Miejsce to znajduje się na wschód od Międzyzdrojów, przed Wisełką. Już kilkaset lat temu uwagę ludzi zwróciła tkwiąca w piaszczystym klifie bryła kredy, której wiek szacowany jest na 90 milionów lat. W kredowej bryle dobrze widoczne były ciemne wkładki pirytu.
W 1560 r. podjęto próbę ich eksploatacji. Ówcześni górnicy uważali błędnie, że mają do czynienia z rudą srebra. Następna próba eksploatacji górniczej miała tam miejsce w 1855 r. Z pozyskiwanego pirytu produkowano wtedy kwas siarkowy. Wydajność okazała się zbyt mała i prób zaprzestano.
Oprócz bryłek pirytu, w muzealnych gablotkach eksponowane są także np. wapień falisty, anhydryt, sól kamienna różowa, iłowiec dolomityczny i dolomit roponośny z Międzywodzia czy też sól kamienna biała z Międzyzdrojów. Jest też kreda i zlepieniec ze Świnoujścia. Pozyskane okazy rdzeniowe są efektem prowadzonych w przeszłości poszukiwań ropy naftowej na wyspie Wolin, poza granicami parku.
Woliński Park Narodowy utworzony został 15 marca 1960 r. Zajmuje ponad 109 km kw. Rozciąga się od przedmieść Świnoujścia po Świętouść koło Międzywodzia.