Takiej Barbórki jeszcze nie było

Trybuna Górnicza  autor: Maciej Dorosiński

Pandemia koronawirusa sprawiła, że w grudniu górniczy stan będzie świętować inaczej niż dotychczas
 
Zaledwie kilka tygodni pozostało do Barbórki.
To czas, kiedy w normalnych okolicznościach przygotowania szły już pełną parą. Szykowano zaproszenia, ustalano program uroczystych akademii, a także harmonogram karczm piwnych. W tym roku raczej nie zobaczymy górniczego święta w formie, do jakiej przywykliśmy. Trudno bowiem myśleć o organizacji takich imprez w obecnej sytuacji epidemiologicznej.
Jako pierwszy o odwołaniu tradycyjnej akademii barbórkowej poinformował Wyższy Urząd Górniczy. 
Kameralne spotkania
„Pandemia koronawirusa powoduje, że trudno określić scenariusz wydarzeń na najbliższe miesiące. W związku z tym odznaczenia przyznawane zwyczajowo z okazji górniczego święta będą wręczane w okręgowych urzędach górniczych i Specjalistycznym Urzędzie Górniczym podczas kameralnych spotkań, organizowanych z zachowaniem reżimu sanitarnego obowiązującego na terenie kraju” – napisał nadzór górniczy w komunikacie wydanym 8 października.
W spółkach górniczych w tym roku także nie będzie dużych centralnych uroczystości. W Polskiej Grupie Górniczej w chwili zamykania tego numeru „Górniczej” trwały rozmowy w tej sprawie. Jak wyjaśnia rzecznik spółki Tomasz Głogowski, decyzja będzie oczywiście uwarunkowana sytuacją epidemiologiczną. Podobnie sprawa wygląda w Węglokoksie Kraj, do którego należy kopalnia Bobrek-Piekary, oraz w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. 
Bardzo ograniczone obchody
– Zarząd nie podjął jeszcze decyzji. Być może będą to bardzo ograniczone obchody. Jest rozważana możliwość odprawienia mszy w bazylice w Piekarach Śląskich – powiedział rzecznik SRK Wojciech Jaros.
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej już wiadomo, że nie będzie żadnych centralnych uroczystości w formie akademii czy biesiady. Jak poinformowało biuro prasowe JSW, w poszczególnych kopalniach decyzje w sprawie organizacji imprez barbórkowych będą w gestii dyrektorów. Na chwilę obecną żadnych uroczystości nie planuje Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Natomiast Tauron Wydobycie zadecydował o odwołaniu akademii barbórkowej.
– Ze względu na sytuację epidemiologiczną i priorytetowe traktowanie w Tauron Wydobycie względów bezpieczeństwa, w tym roku w spółce nie odbędzie się centralna akademia barbórkowa. Wręczenia odznaczeń, w kameralnej formule, wstępnie planowane są na początek przyszłego roku – poinformował „Górniczą” rzecznik prasowy spółki Daniel Iwan. 
Internetowe transmisje
Jednym z wydarzeń otwierających okres barbórkowy są uroczystości w Głównym Instytucie Górnictwa, które mają miejsce pod koniec listopada. Są one wyjątkowe, bo odbywa się na nich wręczenie promocji doktorskich.
– Decyzja w sprawie tegorocznych uroczystości jeszcze nie została podjęta, ale na pewno nie odbędzie się to w takiej formie jak dotychczas, kiedy zapraszaliśmy wielu gości. Dla naszych doktorantów to ważny dzień i dlatego myślimy o przeprowadzeniu transmisji za pośrednictwem internetu. Chcemy, aby ich bliscy mieli szansę obejrzeć tę ceremonię. Rozwiązanie to sprawdziliśmy już w ubiegłym roku – mówi rzeczniczka prasowa Instytutu Sylwia Jarosławska-Sobór.
W stronę wykorzystania nowoczesnych technologii skłania się także KGHM Polska Miedź, który planuje transmitować uroczystości barbórkowe. Podobnie jak w innych spółkach, tak w miedziowym koncernie obchody górniczego święta będą dostosowane do sytuacji epidemiologicznej. 
Nie chcą ryzykować
Okres barbórkowy to także czas karczm piwnych. Trudno jednak sobie wyobrazić organizację takiego wydarzenia przy obowiązujących obostrzeniach.
– Organizacja każdej karczmy to decyzja, którą podejmuje komisja zakładowa działająca w danym zakładzie. Mogę powiedzieć jako szef komisji w ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit, że w związku z zaistniałą sytuacją nie mamy zamiaru organizować takiego wydarzenia. Nie chcemy ryzykować zdrowia i życia ludzi. Nie wiemy, jak to dalej się rozwinie, może przełożymy to na przyszły rok – powiedział przewodniczący Bogusław Hutek, który jest także szefem górniczej Solidarności.