Obszar górniczy uzdrowiska

Portal gospodarka i ludzie  autor: TRz

Pięć razy większą powierzchnię niż dotychczas ma
mieć obszar górniczy Cieplice. Korzysta z niego górniczy zakład uzdrowiskowy w Jeleniej Górze, działający na rzecz Uzdrowiska Cieplice. Obecnie trwają wymagane prawem procedury.
Cieplice Śląskie to obok Lądka-Zdroju najstarsze uzdrowisko w Polsce, działające od czasów średniowiecza. Miejscowość w okresie Trzeciej Rzeszy otrzymała prawa miejskie, a w 1976 r. stała się dzielnicą Jeleniej Góry. Swą nazwę zawdzięcza niskozmineralizowanym wodom termalnym. Są one eksploatowane w ujęciach Nowe, Cieplice-1, Cieplice-2, Sobieski i Marysieńka. Nazwy tych dwóch ostatnich nawiązują do pobytu żony Jana II Sobieskiego w cieplickim uzdrowisku.
Obecnie obszar górniczy Cieplice liczy 10,4 km kw. Został on ustanowiony w celu ochrony złoża wód leczniczych. Podjęte zostały jednak działania w celu powiększenia tego obszaru do 55,9 km kw. W nowych granicach miałby on znajdować się na terenie miast Jelenia Góra i Piechowice oraz gmin Podgórzyn i Stara Kamienica.
Uzdrowisko Cieplice należy do powstałej w 2011 r. Polskiej Grupy Uzdrowisk - KGHM TFI. Eksploatowana w jeleniogórskim uzdrowisku woda ze złoża Cieplice to obecnie najgorętsze eksploatowane źródło wody w Polsce, o temperaturze dochodzącej do +87 st. C w odwiertach głębokich.