Geomechanika i efektywność energetyczna na konferencji online

Portal gospodarka i ludzie  autor: MD

Za nami pierwszy dzień konferencji naukowej pod hasłem
Górnictwo – zacznijmy nasze jutro już dzisiaj”, którą zorganizował Wydział Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej we współpracy z Jastrzębską Spółka Węglowa, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz JSW IT Systems.
 
1611838548 konf jsw
 
Jak poinformowały służby prasowe JSW, w czwartek tematykę konferencji, w której można uczestniczyć za pośrednictwem internetu, zdominowały zagadnienia związane z zagrożeniami geomechanicznymi oraz efektywnością energetyczną w kopalniach spółki. W dwóch sesjach tematycznych zaprezentowano 10 referatów. Moderatorami obu sesji byli p.o. prezesa JSW Artur Dyczko oraz dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH prof. Marek Cała.
Wśród referatów zaprezentowano innowacyjny sposób automatycznego monitorowania wyrobisk korytarzowych na przykładzie chodnika PW-1 w kopalni Pniówek. Był to pierwszy w polskim górnictwie w pełni monitorowany chodnik. Ponadto inżynierowie z Pniówka przedstawili schematy obudów stosowanych w kopalni w zależności od warunków górniczo-geologicznych.
Natomiast inżynierowie z kopalni Knurów-Szczygłowice przybliżyli efekty realizowanego wspólnie z AGH projektu „Optymalizacja systemów obudów wyrobisk korytarzowych”.  Niezmiernie ciekawy był również referat „Metan i energetyka, Razem w JSW” poświęcony gospodarczemu wykorzystaniu metanu. JSW jest liderem w wykorzystaniu metanu do produkcji energii elektrycznej. Dzięki temu JSW oszczędza na zakupie energii elektrycznej z zewnątrz i w znaczny sposób ogranicza emisję do atmosfery gazu cieplarnianego, jakim jest metanu.
Na koniec pierwszego dnia Konferencji jej uczestnikom zaprezentowano temat, w którym górnictwo dopiero stawia pierwsze kroki, czyli: „Digitalizacja w górnictwie - kierunki, trendy, możliwości”.
Drugiego dnia konferencji, czyli w piatek, 29 stycznia, będzie mowa o gospodarce w obiegu zamkniętym oraz kwalifikacjach w branży górniczej. Tym tematom zostanie poświęconych w sumie 10 referatów. Ponadto odbędzie się panel dyskusyjny, który będzie dotyczyć przyszłości branży górniczej.
Konferencję można śledzić w internecie na stronach JSW i Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej.