Ranking krajów i regionów pod względem inwestycji górniczych

Portal gospodarka i ludzie  autor: AM

Kanadyjski think tank Fraser Institute co roku ogłasza listę najbardziej atrakcyjnych
krajów i regionów pod względem inwestycji górniczych na świecie. Pod uwagę bierze się nie tylko przychylność prawną i polityczną dla górnictwa, ale też zasoby jego złóż i opłacalność ich wydobycia.
Na liście klasyfikacyjnej znalazło się 77 pozycji. Za rok 2020 pierwsze miejsce pod tym względem zajęły dwa stany z USA. Są to Nevada i Arizona. W poprzednim roku najlepsza okazała się Australia Zachodnia, która zdominowała światowy rynek wydobycia rudy żelaza. Pierwsza dziesiątka najlepszych krajów i regionów prawie po połowie należy do USA i Kanady. Wyjątkami są tu na czwartym miejscu Australia Zachodnia i na dziesiątym Finlandia.
Z kolejnych europejskich krajów na 33. miejscu znalazła się Północna Irlandia, a tuż za nią Szwecja. Z bliskich Europie regionów zwraca uwagę 14 pozycja Turcji. Cała lista zajęta jest przez górnicze kraje Ameryki Północnej, Australii, Afryki i Ameryki Południowej.
Jednocześnie ogłoszono listę dziesięciu najmniej atrakcyjnych krajów dla tego rodzaju inwestycji. Należą do nich w kolejności: Indonezja, La Rioja (Argentyna), Boliwia, Mendoga (Argentyna), Zimbabwe, Hiszpania i Michigan (USA).
Polska nieszczęśliwie znalazła się poza kwalifikacją na pierwszej liście, ale za to szczęśliwie nie była też odnotowana na tej drugiej liście.