Troska o miejsca pracy

Portal gospodarka i ludzie  autor: AMC

Prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa,
podczas konferencji zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą na temat transformacji, podkreślał konieczność opracowania sprawiedliwego planu transformacji górnictwa i energetyki, mocno ze sobą powiązanych.
Mam sporo obaw, ale też nadzieję, że zostaną one rozwiane. Jestem bytomianinem i obserwuję, że to miast bardzo odczuło okres transformacji górnictwa i hutnictwa, znikania zakładów pracy. Przez Bytom patrzę na cały region. Mówimy o setkach tysięcy miejsc pracy w górnictwie i przemyśle okołogórniczym. W Bytomiu poziom bezrobocia to około 10, 4 proc., w województwie śląskim – około 5 proc. W Niemczech, w kiedyś tradycyjnie górniczych regionach też to bezrobocie jest wyższe niż gdzie indziej. To moje troski – podkreślał prof. Prusek.
Cieszy się, że w PEP 2040 mówi się o sprawiedliwej transformacji w regionach górniczych.
Aktywnie uczestniczymy jako GIG w tworzeniu tych planów dla sześciu regionów górniczych. Ważne, że trwają prace nad umową społeczną. Mam nadzieje, że zakończą się sukcesem i wsparciem dla przemysłu węglowego – mówił.
Jego zdaniem takie inwestycje jak fabryka Izery w Jaworznie, rozwój fabryk baterii – to szansa dla województwa śląskiego.
Moja troska to zapewnienie miejsc pracy, dla pracowników gałęzi przemysłu, które będą podlegać transformacji. Potrzebujemy czasu by racjonalizować ten proces. On powinien być raczej długotrwały. Czeka nas absolut zmiana, jeśli chodzi o nośniki energii. Czeka nas odejście od węgla w energetyce - podsumował.