ARP przedstawiła dane dotyczące wydobycia i sprzedaży

 Polska Agencja Prasowa

W lutym tego roku polskie kopalnie wydobyły ok. 4,6 mln t węgla, zaś wielkość
sprzedaży tego surowca osiągnęła 4,7 mln t - wynika z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Lutowe wydobycie było mniejsze niż rok wcześniej, wzrosła natomiast sprzedaż węgla.
 W czwartek, 1 kwietnia, katowicki oddział ARP, monitorujący rynek węgla i sytuację w krajowym górnictwie, opublikował dane dotyczące wielkości wydobycia i sprzedaży węgla w lutym tego roku. W przeciwieństwie do sytuacji sprzed roku, obecnie poziom produkcji i sprzedaży są zrównoważone.
W lutym zeszłego roku kopalnie wydobyły niespełna 5 mln t węgla, a sprzedały prawie 4,2 mln t. W tym roku w lutym produkcja była mniejsza niż przed rokiem o ponad 300 tys. t, a miesięczna sprzedaż wzrosła rok do roku o ok. 500 tys. t.
Stan zapasów węgla na zwałach w końcu lutego tego roku był zauważalnie niższy w odniesieniu do lutego roku 2020, kiedy na zwałach leżało niespełna 7,1 mln t niesprzedanego surowca - obecnie stan zwałów jest mniejszy o ponad 1 mln t - w końcu lutego wynosił 6 mln t.
W końcu lutego br. - jak podała w czwartek ARP - kopalnie zatrudniały 79,9 tys. osób, wobec 80,2 tys. pracowników miesiąc wcześniej.
Miesiąc wcześniej, w styczniu br., miesięczna wielkość wydobycia wyniosła 4,4 mln t, a wielkość sprzedaży 4,3 mln t. Natomiast w grudniu ub. roku miesięczne wydobycie i sprzedaż węgla należały do najwyższych w 2020 r. Kopalnie wydobyły w tym miesiącu ok. 5 mln t węgla, a wielkość sprzedaży wyniosła ok. 5,1 mln t. W zeszłym roku wyższa sprzedaż była tylko w październiku (ponad 5,5 mln t) i listopadzie (niespełna 5,2 mln t).
Najwyższe miesięczne wydobycie w minionym roku odnotowano, obok grudnia, w styczniu (ponad 5,2 mln t) i marcu (ponad 5 mln t). Natomiast ubiegłoroczny maj, z wydobyciem niespełna 3,2 mln t i sprzedażą 3,5 mln t, oraz czerwiec (3,8 mln t wydobycia i 4 mln t sprzedaży) były miesiącami z historycznie najniższą miesięczną wielkością produkcji i sprzedaży węgla w Polsce.
W całym 2020 r. polskie kopalnie wydobyły ok. 7,2 mln t węgla kamiennego mniej niż rok wcześniej, a sprzedaż tego surowca była mniejsza rok do roku o ok. 5,4 mln t. Wydobycie spadło o blisko 11,7 proc. (do poziomu 54,4 mln t), a sprzedaż o ponad 9,2 proc. (do 53 mln t). Rok wcześniej, w 2019 r., polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln t węgla kamiennego - ok. 1,8 mln t mniej niż w roku 2018.
Sprzedaż węgla w roku 2019 wynosiła ponad 58,4 mln t i była o 4,1 mln t niższa niż w roku 2018.