Likwidacja części kopalni Mysłowice potrwa do listopada

Portal gospodarka i ludzie  autor: MD

W środę, 7 kwietnia, rozpoczęła się rozbiórka fasady budynku zakładu
przeróbki mechanicznej węgla znajdującej się w kopalni Mysłowice - poinformowały służby prasowe Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do której należy likwidowana kopalnia. 
Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl, cześć B KWK Mysłowice - na której znajduje się właśnie zakład przeróbki - ma zostać zlikwidowana do końca listopada br. Jest to dokładnie obszar pomiędzy torami torami kolejowymi, a ulicami Bytomską i Katowicką.
Natomiast część A kopalni obejmująca zabudowania między torami, a ulicami Bytomską i Świerczyny ma zostać przekazana miastu. Podpisano już porozumienie w tej sprawie, a zarząd SRK SA podjął stosowną uchwałę.
W tej części znajdują się obiekty objęte ochroną konserwatorską: budynki kompresorowni rozdzielni głównej, elektrowni, maszyny wyciągowej szybu Łokietek, wieża szybu Łokietek, magazyny maszyny wyciągowej szybu Jagiełło, kompleks bhp, budynek rehabilitacji. 
Początki kopalni Mysłowice sięgają 1837 r. Zakład ten na stałe wpisał się w historię górnictwa, ponieważ to właśnie tu, w 1901 r. po raz pierwszy na świecie zastosowano podsadzkę hydrauliczną, czyli wypełnianie pustek po wybranym węglu mieszaniną wody i piasku. Kopalnia zapisała sie także w polskiej historii. Masakra, do której doszło pod jej bramą 15 sierpnia 1919 r.,przyczyniła się do wybuchu I powstania śląskiego. 
Zakład samodzielnie funkcjonował do 2007 r. Wówczas został połączony z kopalnią Wesoła. Wydobycie w nim zakończono 1 stycznia 2008 r. Z początkiem czerwca 2015 r. ruch Mysłowice został przekazany do SRK. Trafił tam ze struktur Katowickiego Holdingu Węglowego. Zbycie Mysłowic do SRK było elementem planu naprawczego KHW.