Komisja Europejska włączyła start-up

Portal gospodarka i ludzie  autor: KAJ

 Gravitricity do piętnastu projektów, które otrzymają 300 tys. euro
W byłej kopalni węgla Staříč koło Frýdku-Místku brytyjski startup Gravitricity wraz z Wyższą Szkołą Górniczą w Ostrawie przygotowują do realizacji projektu podziemnego laboratorium. Przedsięwzięcie kosztować będzie w sumie 2 mld koron czeskich. Środki pochodzić mają z funduszy europejskich przeznaczonych na transformację regionów węglowych.
W podziemiach kopalni powstanie miejsce, gdzie będą badane i testowane technologie przyszłości, które następnie zostaną wykorzystane dla tworzenia kolejnych start-upów. Brytyjski startup Gravitricity jako pierwszy ma prowadzić doświadczenia związane z produkcją i magazynowaniem energii elektrycznej. Zaprezentowany Czechom patent oparty jest o zasadę działania elektrowni szczytowo-pompowej, w której zamienia się energię elektryczną na energię potencjalną grawitacji poprzez wpompowanie wody ze zbiornika dolnego do górnego w okresie nadwyżki produkcji nad zapotrzebowaniem na energię elektryczną, co dzieje się zwykle nocą, by w godzinach szczytu odwrócić ten proces. Cykl ten powoduje jednak utratę jednej piątej energii elektrycznej. Z tego powodu Brytyjczycy używają obciążników o ciężarze od 500 do 5 tys. ton, które opuszczają za pomocą lin do szybu o głębokości do 1500 m. Podczas ich podnoszenia zużywana jest energia elektryczna. Gdy są opuszczane, podłączony generator zaczyna produkować energię elektryczną. Podobne baterie grawitacyjne, działające na powierzchni za pomocą wysuwanych dźwigów, testowane są obecnie w Szwajcarii.
Z początku braliśmy pod uwagę kopalnię Lazy, ale z racji warunków technicznych ostatecznie padło na Staříč koło Frýdku-Místku – wyjaśnia dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii VŠB w Ostrawie Vladimír Slivka.
Komisja Europejska włączyła start-up Gravitricity do piętnastu projektów, które otrzymają 300 tys. euro (siedem milionów koron) na przygotowanie. Plany zostały już zaakceptowane przez państwowe przedsiębiorstwo restrukturyzacji kopalń Diamo, które zajmuje się rekultywacją zamkniętych kopalń, w tym kopalni w Staříč.
Brytyjczyków interesują także dwie zamknięte niedawno kopalnie Darkov i ČSA. Tam również istnieją dobre warunki do prowadzenia podobnej działalności.